Tag Archives: дизајн

Едвај го чекаме: Редизајн на „пони“ велосипедот

Во 80-те години популарниот велосипед „пони“ од словенската фабрика Рог, а произведуван според италијанска лиценца, наскоро ќе се врати на пазарот со модерен изглед.   Велосипедите ќе се изработуваат во повеќе верзии и од различни материјали, а цената на основниот ...

Read More »

Објавени се добитниците на А’ Design наградaта за 2015

Меѓународната А’ Design Award & Competition ги објави најдобрите дизајни за 2014 – 2015 во сите дисциплини за дизајн. A’ Design Award & Competition (designaward.com), светски најголемата и меѓународно најраспространетата награда за дизајн ги објави резултатите за натпреварувањето во дизајн ...

Read More »

Најубавата вила изградена на љубовни темели

Секоја вила си има своја приказна, но приказната на Вила Опенхејм, денес позната како Вила Кора, има приказна која генерациски се раскажува.

Read More »

Кога бургерот е предмет на уметноста…

Како би изгледал вашиот идеален креативен бургер? Со многу сланина, или со француско сирење, можеби со лосос? Нискокалоричен или суперкалоричен? Со моркови наместо со пржени компирчиња? Француските уметници Квентин и Томас се основачи на Фет енд Фуриоус Бургер, и во ...

Read More »

Францускиот шампањ „Моет & Шандон“ во хиперлуксузна верзија

Ви се случило ли некогаш да се погледнете во огледалото и да си речете – Денес е мој ден и баш ќе си ја почастам душата без разлика тоа колку ќе чини. Ако сте во таква „фаза“, еве една информација ...

Read More »

Се чувствувате осамено или вознемирено? Оваа столица ќе ве прегрне

Што се однесува до нас, немаме баш некој проблем да си ги гушнеме најблиските, но очигледно Јапонците се чувствуваат различно од нас па ја измислиле оваа популарна столица за гушкање. Насловена е „Столица за спокојство“, дизјанот вклучува човечко лице и ...

Read More »

14 инспиративни идеи за прекрасно купатило

Многу внимание посветуваме на уредувањето и одржувањето на нашиот дом, но кога станува збор за купатилото и една пријатна купка или топол туш, е оттука можеби почнува рајот… Нема да потсетуваме на изреката „види го купатилото на човекот во домот ...

Read More »

Пелистерка ќе го помага урбаниот велосипедизам со избор за дизајн и со поставување вело-паркинзи

Препознавајќи ја нагорната линија во која што стабилно се движи популарноста и користењето на велосипедите во урбани услови, особено кај помладата, но и кај останатата популација, компанијата одлучи да испрати отворен повик до креативците во Македонија со цел да се ...

Read More »

Ново доба: Заха Хадид, визионер на 21. век

Новото доба ни носи разни изненадувања и достигнувања. Науката, технологијата, уметноста, сите одат во правец на новото откривање на човекот, неговите можности, и проширување на видиците и знаењата.Сепак, ни се чини дека дизајнот и архитектурата предничат во својот развој, во ...

Read More »