Tag Archives: дизајнери

Славни дами со кои дизајнерите одбиле да работат зашто не носат број 36

Ова се славни лица кои доживеале одбивање од дизајнерите поради своите килограми, но и покрај тоа останале позитивни и блеснале во облека на некој друг дизајнер – од планетарно популарната Бијонсе до познатата Кло Кардашијан и оскаровката Октавија Спенсер. Бебе ...

Read More »

Значењето на постсредното образование за графички и веб дизајнери

 Денес многу млади стекнуваат основни или дополнителни компјутерски вештини преку завршени обуки, тренинзи и курсеви. Ваквото неформално образование е од голема корист за сите оние кои поради одредена причина немаат запишано или завршено високо образование. Едни од најбараните занимања во ...

Read More »

Доделени се модните награди: Раф Симонс е најдобар дизајнер во 2017

The Council of Fashion Designers of America (CFDA) синоќа во Њујорк ги додели наградите за најдобри дизајнери. Главната награда за најдобар креатор на машка и женска облека ја доби Раф Симонс, креативниот директор на Келвин Клајн. Наградата за најдобар дизајнер ...

Read More »

Дизајнерите кои ја одбиле Меланија Трамп да ја облечат за инаугурацијата

Веќе е познато, после бројните шпекулации што ќе носи Меланија Трамп на инаугурацијата на американскиот претседател, таа се појави во костум – креација на Ралф Лорен. Дали тоа значи дека Лорен е симпатизер и поддржувач на Трамп? Повеќето од прочуените ...

Read More »

Дизајнерите од „Изет Цури“ конкурираа за избор на модел на чанта SI Miami

Над 20 дизајнери од Интернационалниот моден институт на Изет Цури конкурираа за избор на модел кој ќе биде изработен под брендот SI Miami. Почетокот на соработката на светски познатиот моден дизајнер со македонско потекло Изет Цури, кој над 40 години ...

Read More »

Олимпијада 2016: Најубавите униформи на националните тимови

Подготвени сте за Рио? И ние. Едвај чекаме да ја видиме гардеробата на националните тимови, дизајнирана од врвните модни дизајнери. За изгледот на тимот на САД и годинава повторно беше ангажиран Ралф Лорен. Проверена комбинација. Ова е петти пат по ...

Read More »

Венчаниците од Невестинската модна недела достапни на Интернет- продажба

Ви се допадна нешто од Невестинската модна недела? Благодарение на сајтот Мода Операнди, сега се достапни во продажба. Сајтот Мода Операнди го отвори невестинскиот онлајн бутик. Бутикот нуди венчаници и модни додатоци за невести од најпознатите светски модни дизајнери. Сајтот ...

Read More »

Чевелот како огледало на душата

Некои луѓе имаат способност да читаат од дланка. Но, Олга Берлути знае да чита од стапало. Секој чифт чевли на ова легендарна париска креаторка практично претставува своевидно уметничко дело.

Read More »

Модни дизајнери кои креираат под туѓо име

Александар Ванг за Баленсиага, Мариса Веб за Банана Репаблик…, тоа се веќе стари вести. Знаевте ли дека Ролан Муре стои зад дизајнот на чевлите Робер Клержери, на пример? А има и други нови вести на оваа тема. Зак Позен Наскоро ...

Read More »

Одберете Шанел !

Секоја жена копнее по малата црна Шанел чанта, со рачки од тенко синџирче, а во средишниот дел украсена со добро познатото Шанел лого. Во продолжение Ви откриваме уште неколку мали и неодоливи Шанел чанти и модни додатоци кои ќе бидат ...

Read More »