Тег архиви: домашен

Домашен леб со сланина и кашкавал (без месење!)

Предноста на овој леб е што не бара месење, а ќе го подготвите за помалку од половина час. Потребни намирници – 200 грама сланина, 170 грама гауда или друг кашкавал по желба, 5 кришки стар леб, 1 лажичка магдонос, 2 ...

Повеќе »

Направете совршен домашен ликер од (суви) сливи

Од суви или од свежи сливи лесно може да направите вкусен ликер. Доволно е да ги посипете со шеќер и да ги прелиете со ракија и да причекате околу две недели. Некои домаќинки наместо ракија користат вотка или рум, додаваат ...

Повеќе »

Освежителен домашен сок од цреши

За подготовка се потребни помалку од десетина минути, а главната состојка во овој пијалак се црешите. За цел бокал, односно четири чаши од 220 милилитри домашен сок, потребно е половина килограм цреши, неколку ливчиња нане и 20-на коцки мраз. Подготовка ...

Повеќе »

Рецепт за највкусниот ајвар

Ајварот, како намаз и како прилог на трепезата, со право се нарекува крал на зимската кујна. Ако сеуште не сте се обиделе сами да го подготвите во домашни услови, дури и ако живеете во стан, пробајте го овој рецепт со ...

Повеќе »

Домашен ликер од сливи за мерак, како едноставно да го направите

Од суви или од свежи сливи лесно може да направите вкусен ликер. Доволно е да ги посипете со шеќер и да ги прелиете со ракија и да причекате околу две недели. Некои домаќинки наместо ракија користат вотка или рум, додаваат ...

Повеќе »

Јогурт – Идеален појадок за летните горештини

 Освежителен, нискокалоричен, полн со протеини, минерали и витамини, јогуртот содржи многу малку калории и е идеален летен пијалок, кој освен нутритивните, има и други вредности и забележителни ефекти врз здравјето и општата благосостојба. Освен што помага при согорување на мастите, ...

Повеќе »

Најдобар домашен чај за слабеење

Со помош на домашниот чај до празничните трпези може да намалите до 5 килограми. Чаевите за слабеење се секогаш актуелни, сепак нема потреба да купувате индустриски туку подгответе го најдобриот чај за слабеење во домашни услови. Подготовка Помешајте еднаква количина ...

Повеќе »

Три здрави нискокалорични сосови кои вреди да се дегустираат

Една од грешките кои ги правиме кога внимаваме на исхраната, а сепак немаме никакви резултати во процесот на слабеење, е употребата на различни сосови со кои ја разубавуваме избраната храна и салатите. Речиси сите сосови кои ги гледаме на полиците ...

Повеќе »

Направете сами свој шампон

Домашните шампони се состојат потполно од природни состојки па затоа, ако добро се направат, подобри се од купените. Избегнете ги хемикалиите и направете природен шампон за нега на вашата коса. Еве два рецепта за домашен шампон од камилица и шампон ...

Повеќе »