Тег архиви: домашна

Превкусна домашна пита со тиква

Уживајте во секој залок од оваа пита. Намирници за тестото – 500 грама брашно, малку сол, малку масло, малку млака вода.  За филот – 1 парче тиква, 3 јајца, 500 грама младо сирење, 250 грама павлака, 1 лажица сол, малку црн пипер, ...

Повеќе »

Домашна штрудла од јаболка

Гастрономски евергрин! Потребни намирници – 500 грама кори за штрудла, 700 грама јаболка, 80 грама суво грозје, 50 грама ореви, 10 грама шеќер, 25 милилитри сок од цеден лимон, 10 грама ванилин шеќер, 1 јајце (жолчка), 1 лажица шеќер во прав. ...

Повеќе »

Домашна маска за лице против брчки

Брчките околу очите и подочниците се чест проблем во поодминати години. Жените користат разни лосиони за затегнување на кожата, која поради староста ја изгубила еластичноста. Не можеме да кажеме дека лосионите немаат ефект, но денеска ќе ви презентираме потполно природен ...

Повеќе »

3 рецепти за нега извадени од фрижидерот

Купуваме најразлични производи за нега, посетуваме најразлични салони за убавина, но повеќе практични третмани може да ги направиме и сами дома. Не само што ќе заштедите, туку се и поефикасни од дузина миризливи водички и креми наредени на продажните полици. ...

Повеќе »