Тег архиви: елка

Зошто китиме елка и што тоа китење значи?

Дочекот на Новата година и Божиќ е незамислив без накитена елка и без шарените лампиони на неа. Патот на елката од зимзелено дрво до симбол на празниците бил долг и полн со интересни факти. Зимзелените билки веќе илјада години се ...

Повеќе »

Новогодишна елка на желби во Рамстор мол

  Хуманитарна кампања на Рамстор Мол и Црвен Крст Традиционално, како и секоја година, 11-ти пат Рамстор Мол во соработка со Црвен Крст на град Скопје по повод новогодишните празници организира хуманитарна акција за децата сместени во згрижувачки семејства. “Новогодишната ...

Повеќе »

Тренд на китење на новогодишните елки: Разретчени гранки, малку украси, минимализам….

Судејќи според фотографиите постирани на Инстаграм, оваа година царува трендот на разретчени божиќни елки и минимализам во украсувањето, а идејата е да се покаже скромност. Најголем тренд на украсување се светилките кои се диксретно распоредени по елката, додека лампионите (речиси) ...

Повеќе »

Каде да ја поставите новогодишната елка според фенг шуи

Според Фенг шуи, новогодишната елка, која инаку симболизира долговечност, треба да се постави во горниот лев агол на дневната соба. Поставувањето на новогодишната елка на горниот лев агол од дневната соба, според Фенг шуи филозофијата, ќе привлече богатство и просперитет ...

Повеќе »

Посетителите на Капитол Мол ги поставија своите украси на природните елки донирани од Винчини

По повод празниците, во почетокот на декември, Винчини постави декоративни природни елки во Капитол Мол кои го разубавија просторот, а воедно делуваа и како природни прочистувачи на амбиенталниот воздух во молот. На прекрасните зимзелени дрвца, посетителите на Капитол Мол поставија ...

Повеќе »

Лила со повик за донација за хуманите елки : Ајде да даруваме сите за дечињата од социјално-загрозените семејства!

Популарната водителка Лила ве повикува и вие да бидете дел од хуманата акција насловена „Елка на хуманоста“ која деновиве се случува во Скопје Сити мол. „Многу ми се допаѓа идејата за оваа хумана акција. Секогаш сакам да бидам дел, и ...

Повеќе »

Новогодишни украси за елка што се јадат и преслатки се! (три рецепти)

Сакате оригинално да си ја украсите елката и при тоа дечињата да бидат супер задоволни од украсите што се јадат? Имаме три фантастични рецепти. ЏИНЏЕРБРЕД ФИГУРИ Кексите од ѓумбир познати како џинџербред се највеселите колачиња кои се приготвуваат за божиќните ...

Повеќе »

„МакМода“ во хуманитарен проект: 12 Новогодишни елки – 12 медиумски приказни во Скопје Сити мол

Не ја одминувајте нашата хумана елка, со подарок израдувајте ги „нашите“ 8 дечиња од социјално-загрозеното семејство од с. Орешани.  Започна голема Новогодишна хумана акција во организација на Скопје Сити Мол и во соработка со 12 респектибилни македонски медиуми. На вториот ...

Повеќе »

Уникатно осветлување на новогодишната елка во Скопје Сити мол

Единствена и уникатна можност имаа посетителите на Скопје Сити Мол да видат како изгледа палењето на светилките од Новогодишната елка. Шоуто започна со мјузикл изведен од групата Триангл, Џон Илија Апелгрин и Теа Трајковска, посетителите уживаа во празничната магија и ...

Повеќе »

Како и каде да ја поставите новогодишната елка и украсите во домот според фенг шуи

Според Фенг шуи, новогодишната елка, која инаку симболизира долговечност, треба да се постави во горниот лев агол на дневната соба. Поставувањето на новогодишната елка на горниот лев агол од дневната соба, според Фенг шуи филозофијата, ќе привлече богатство и просперитет ...

Повеќе »