Тег архиви: фестивал

Бербата 2017 оценета со одличен квалитет на Фестивалот на младо вино на „Тиквеш“

Осма година по ред голем број љубители и почитувачи на виното присуствуваа на првото отворање на бочвите со вино од годинешната берба во рамки на Фестивалот на младо вино во „Тиквеш“. Присутните претставници на димпломатскиот кор, на институциите, на бизнис ...

Повеќе »

Голден Драм-Душан Дракалски и Василије Ќорлука дел од жири комисијата на фестивалот

Дваесет и четвртиот фестивал Golden Drum по втор пат ќе биде одржан во Љубљана од 18 до 20 октомври. Посетителите на фестивалот ќе имаат прилика да слушнат повеќе од 30 инспиративни професионалци од различни сфери на креативноста и да погледнат ...

Повеќе »

Утре започнува Киненова фестивалот на дебитански филмови: Специјален гостин Жарко Лаушевиќ

Второто издание на фестивалот за дебитантски филмови „Киненова“ започнува утре во кино „Милениум“ со проекција на филмот „Мажите не плачат“, на босанскиот дебитант Ален Дрљевиќ, психодрама која говори за поствоената траума. На отворањето на фестивалот присутните ќе имаат можност да ...

Повеќе »

Огромен интерес за фестивалот на Новиот германски филм

Буквално пред преполна сала беше успешно отворен 13от по ред фестивал на Новиот германски филм. Турканици на врата од киното Милениум за филмот „Чик“ кој го означи стартот на фестивалот. Веќе од денеска (5 октомври), фестивалот се сели во киното ...

Повеќе »

13ти Фестивал на новиот германски филм: Современ германски бран во киносалите ширум земјава

Утревечер на 4 октомври, по 13ти пат ќе биде отворен Германскиот филмски фестивал во Скопје. Наградуваниот германски игран филм „Чик“ на култниот Фатих Акин ќе ја има честа да го отвори фестивалот со почеток во 20 часот во киното Милениум. ...

Повеќе »

Постои ли најдобра сезона за фестивали и концерти?

Веројатно за поголем дел од вас зборот фестивал е синоним за лето. Меѓутоа кога има добра публика годишното време не е важно. Сезоната на добра музика нема почетен или завршен датум. Според Џијан Емин, Eвропа заедно со Македонија е совршено ...

Повеќе »

Scupini Romani од Македонија ќе биде претставен на меѓународен фестивал во Бугарија

Scupini Romani, брендот со кој целосно се реконструира животот на старите Римјани, утре ќе биде претставен на меѓународниот антички римски фестивал „Нике – играта и победата” во Бугарија. Scupini Romani е бренд на „Хаемус“ – центар за научно истражување и ...

Повеќе »

Скопје ќе танцува на плажа на годинешниот фестивал „Sound of Green“

Пред официјалниот старт на летото Пакомак и Password Production најaвуваат одлични музички настапи на 17 јуни сабота, во „Бла Бла Клуб“ кај Градската плажа – Парк, кои ќе се оддржат во рамките на фестивалот „Sound of Green“. Настанот е закажан за ...

Повеќе »

Јубилејно издание на фестивалот „Прво па женско“

Богата програма во МКЦ во прилог на феминистичката култура   Колку сме отворени, искрени и слободни да говориме за феминизмот и прашањата кои ги засегаат жените, но и мажите. Дали воопшто знаете што претставува феминизмот и за кои вредности тој ...

Повеќе »

Утре започнува LEGO® фестивал во Skopje City Mall

Ексклузивно во Skopje City Mall, започнувајќи од утре па сѐ до 26.03 посетители од сите возрасти ќе имаат можност да го посетат LEGO® фестивалот и да ја почувствуваат LEGO магијата и светот на LEGO коцките. “Ова е наша 5-та успешна ...

Повеќе »