Tag Archives: горгонзола

Пица горгонзола за пријатен викенд ручек

За да ја подготвите оваа необична вкусна пица со вкус на горгонѕола, потребно е: 440 грама тесто за пица, 500 мл сос од домати, 2 лажици маслиново масло, 1 парче тиквичка, 1 зелка цикорија (црвена), 1 лажица рузмарин, 120 грама ...

Read More »

Необична салата од грашок и горгонзола

Веројатно сте пробале различни јадења со грашок, но оваа салата е вистинско гастро уживање. За да ја подготвите потребни ви се следниве намирници – 500 грама грашок (свеж или смрзнат), 30 мл вински оцет, 50 мл маслиново масло, 1 лажица ...

Read More »