Тег архиви: говор

Кралицата Елизабета го заврши својот говор пред нацијата со стих на позната песна

„Повторно ќе се сретнеме “, заклучи британската кралица Елизабета во својата порака до Британците во неделата на 5 април во 20 часот, емитувана на Би-Би-Си. Реченица како и секоја друга, очигледно. Но, не, тоа е надежниот текст на песната од ...

Повеќе »

Говор кој секоја жена треба да го слушне

Патриша Аркет не е типична холивудска ѕвезда. Тоа добро го покажува и говорот кој го одржа на сцената на доделувањето на оскарите. „За секоја жена која родила, за секоја личност која во оваа земја плаќа данок, време е за рамноправност ...

Повеќе »

Златен глобус: Моќен говор на Џорџ Клуни за неговата љубов Амал и „Јас сум Шарли“

72-то издание на „Златен глобус“ помина со многу смеја, а на Џорџ Клуни му донесе награда за животно дело за која тој одржа говор со многу стил. Започна со смеја, а заврши со воодушевувачки овации. На доделувањето на наградите Златен ...

Повеќе »

Водич за говор(ници): Стил, јазичен шунд и…. па, ова, како да ви кажам…

Лесно е препознатлив стилот во говорот на нашите политичари и јавни личности. Легендарно ќе остане „разбира се“, на пример. Или „реков и пак ќе речам“, или „нели“, или „секогаш може и подобро“…Денес се повеќе се актуелни „ерга омнес“, „дегутантно“, „па, ...

Повеќе »