Tag Archives: гулаш

Гулаш на унгарски начин

Размислувате за совршен викенд ручек? Еве една идеја – дегустирајте го унгарскиот гулаш кој со својот извонреден вкус (и мирис) никого не остава рамнодушен. Потребни состојки:  750 грама свинска кртина 100 грама свинска маст 150 грама кромид 20 грама лук ...

Read More »

Совршен гулаш со колбаси, сланина и компир

Згрејте ја душата во снежните денови со совршен гулаш со колбаси. Потребни намирици – 100 грама сланина, 1 поголем кромид, 3 чешниња лук, 1 лажичка конценрат од доматно пире, 1 кг компир, 2 пара колбаси, 300 грама шампињони, 1 лажица ...

Read More »

Гулаш од тиква, уживаме во сите вкусови на есента!

За да го подготвите гулашот од тиква потребно е– 800 грама тиква, 2 главици кромид, 1 чешне лук, 1 црвена пиперка, 1 лажица доматно пире, 2 лажици црвен пипер, 2 ловорови листа, 2 лажици масло, 1 лажица мајчина душица, 5 ...

Read More »

Совршен гулаш по оригинален унгарски рецепт

Размислувате за совршен неделен ручек? Еве една идеја – дегустирајте го унгарскиот гулаш кој со својот извонреден вкус (и мирис) никога не остава рамнодушен. Потребни состојки: 750 грама свинска кртина 100 грама свинска маст 150 грама кромид 20 грама лук ...

Read More »

Гулаш од тиква – уживање во сите бои и вкусови на есента

За да го подготвите гулашот од тиква потребно е– 800 грама тиква, 2 главици кромид, 1 чешне лук, 1 црвена пиперка, 1 лажица доматно пире, 2 лажици црвен пипер, 2 ловорови листа, 2 лажици масло, 1 лажица мајчина душица, 5 ...

Read More »