Тег архиви: храна

Храна која ни помага да ги стопиме калориите

Еден од најчестите проблеми на модерниот живот е гојазноста. Зголемената телесна тежина прави да се чувствуваме неудобно во своето тело, а често придонесува и за намалување на самодовербата. Секако, гојазноста влијае и на севкупното наше здравје, правејќи не почувствителни на ...

Повеќе »

7 намирници кои го подобруваат имунитетот

Променливото време кое доаѓа со есента носи и вируси и настинки. Најдобар начин да ги избегнете е да го поткренете имунитетот, а тоа може да го направите и со овошје и зеленчук. Лук Богат е со антиоксиданси кои помагаат за ...

Повеќе »

Храна со негативни калории за инстант слабеење

Храната за која телото ќе потроши повеќе калории за да ја свари отколку што таа самата има е од голема помош во губење на килограмите.   Домати Еден домат со средна големина содржи околу 22 калории, а телото за неговото ...

Повеќе »

6 видови храна за здрава и блескава кожа

Она што го јадете влијае на вашето целокупно здравје, вклучувајќи го и здравјето на кожата. Ова се шестте најдобри намирници за здрава и блескава кожа.   Боровинки Тие се богати со антиоксиданси кои ги неутрализираат слободните радикали познати по предизвикувањето ...

Повеќе »

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Облечи ме во храна!

На илустраторот Гречен Роерс овошјето и зеленчукот му послужи како инспирација за да ги облече своите модни хероини. Илустрациите на Роерс покажуваат како храната може да се носи на црвениот килим, доколку се трансформира во креација. Не можевме да одолееме ...

Повеќе »

Топ 3 парфеми за оваа сезона со мирис на сочна храна

Парфемите со миризба на вашата омилена храна се хит за ова лето. На светскиот пазар се појавија најмалку десеттина парфеми од различни производители кои нудат да мирисате на колачиња, ванила, пица, лубеница, портокал, суши, различни зачини, црн пипер, па дури ...

Повеќе »

Храна за стомак со „плочки“

Храната за совршено рамен стомак може да биде вкусна, а дека изборот на таа храна е многу мал е само уште една заблуда која ја пропагираат љубителите на брзата храна. Во продолжение следат 30 супернамирници кои може да ги комбинирате ...

Повеќе »

Гурмански против потењето

И покрај редовната хигиена и употребата на миризлива козметика нашето тело во текот на жешките летни денови премногу се поти. И покрај тоа што во борбата против непријатниот мирис најчесто бараме помош во козметиката,  подобри резултати ќе постигнете, ако ги ...

Повеќе »

Дегустации: храна облечена во луксузни модни марки

Израелскиот уметник Педи Мегвај на самосталната изложба во Сан Франциско (која ќе трае до 15 јуни) ги презентираше своите уникатни дела – храна „облечена“ во луксузни модни марки. Изложбата наречена Wheat is Wheat is Wheat го привлече вниманието на светската ...

Повеќе »

Среќни намирници: Храна која значително ни го подобрува расположението

Проверено! Не дека постојат „среќни“ и „несреќни“ намирници, но храната (како и боите на облеката која ја носиме) знаат да влијаат на нашето расположение. И замислете уште дека овие „среќни“ намирници можат да придонесат и за успешноста на вашата диета.  ...

Повеќе »