Tag Archives: храна

Дегустации: храна облечена во луксузни модни марки

Израелскиот уметник Педи Мегвај на самосталната изложба во Сан Франциско (која ќе трае до 15 јуни) ги презентираше своите уникатни дела – храна „облечена“ во луксузни модни марки. Изложбата наречена Wheat is Wheat is Wheat го привлече вниманието на светската ...

Read More »

Среќни намирници: Храна која значително ни го подобрува расположението

Проверено! Не дека постојат „среќни“ и „несреќни“ намирници, но храната (како и боите на облеката која ја носиме) знаат да влијаат на нашето расположение. И замислете уште дека овие „среќни“ намирници можат да придонесат и за успешноста на вашата диета.  ...

Read More »

Храна поради која ќе се чувствувате секси

Освен што ќе ве скокотне по непцата, храната многу добро знае да ви ја долови фантазијата. Одредени производи делуваат како афродизијак и ја будат сексуалната желба. На жените поволно влијаат чоколадата и кафето, на мажите поволно влијаат  праските и јајцата,  ...

Read More »

Вечна гастро дилема: Што да јадеме по аеробик или фитнес тренинг ?

По напорниот тренинг многу e важно да се надомести изгубената енергија, a притоа да не се постигне спротивен ефект и да се неутрализира напорната работа со погрешен избор на храна . Во продолжение следи листа на храна која е добра за ...

Read More »

Храна за „добра ноќ“ … што да јадете навечер?

Што всушност треба да јадете пред спиење за полесно да заспиете? И покрај тоа што нутриционистите нагласуваат  дека не е добро да се јаде три часа пред да се оди во кревет, постојат производи кои секогаш се препорачуваат, бидејќи освен ...

Read More »

200 калории? Од целиот избор на храна имаме право на брокули!

Зошто да ги броите калориите кога можат да се видат и од една фотографија. Креативното видео ни ги споредува калориите вс. порциите на сликовит начин, а ние сме подготвени да ве охрабриме да направите здрав избор и да им навалите ...

Read More »

Бидете паметни на маса

Зошто не би можеле да и’ одолеете на храната? Препознајте ги причините поради кои премногу јадете и ќе ги зголемите своите изгледи успешно да ја спроведете својата диета.

Read More »