Tag Archives: икона на стилот

Форд Т, прв автомобил наменет за средната класа кој чинел колку една плата

Беше октомври, 1908 година, кога Хенри Форд го претстави моделот Т познат како Тин Лизи кој Америка ќе ја стави на четири тркала. Фордовиот модел Т се смета за највлијателен во автомобилизмот на 20. век.

Read More »

Оскар Вајлд, еден сосема необичен и екстравагантен гениј

Негува посебен стил по кој набргу станува препознатлив. Носи долга коса, повремено се занимава со бокс, а својата соба ја украсува со перја од паун, син порцелан, лилјани и останати уметнички детали. До третата година на Оксфорд, Оскар Вајлд веќе ...

Read More »

Жан Кокто, „enfant terrible“ на француската литература

Овој писател, драматург, сликар, декоратер, сценограф одново го запознаваме секои десетина години. Во еден наврат ќе станат популарни неговите песни и романи, во друг – сценографијата и костимите за театар и филм, потоа се открива неговата наклонетост кон цртањето и ...

Read More »

Многу стил во Оријана Фалачи, доброволно осамена до последниот здив

Во своите дискусии беше рамна, честопати и над многу политичари кои ги интервјуираше. Но таа одбиваше да се зближи со било кого од нив, да остане после разговорот, да се сретне во неофицијална пригода. Секогаш избираше да остане доброволно сама.

Read More »

Женствената Маргарет Фулер со машко перо

Била најначитаната жена на светот во времето во кое живеела, прва жена-уредник и прв дописник од странство. Маргарет Фулер, со своето остро „машко“ перо ќе го трасира патот, мошне трновит, по кој денес слободно одат припадничките на нејзиниот пол што ...

Read More »

Лујза Казати, икона на ексцентричноста и екстремната екстраваганција

Водела ексцентричен живот, препознатлива била по необичната и екстравагантна облека, а во својата градина чувала егзотични птици и животни. Љубовницата на Габриеле д Анунцио и муза на дузина славни уметници, која целиот живот го минала во раскош и луксузирање, починала ...

Read More »

Мелина Меркури, последната грчка божица

Во чест на роденденот на оваа глумица, пејачка и секако икона на 20-от век, да се потсетиме на нејзиниот стил и живот. Родена е на 18 октомври 1920 година во Атина, како Марија Амалија Меркури, кога завршила средно училиште примена ...

Read More »

Во чест на нејзиниот роденден: Рита Хејворд и неподносливата убавина на модното заведување

Талентирана глумица, позната по единствениот стил, Рита Хејворд беше врв на гламурот во 40-те години, симбол на женската убавина, прва фатална црвенокоса девојка, без вел на мистериозност кој до тогаш го диктираа Марлен Дитрих и Грета Гарбо, глумиците со по ...

Read More »

Во чест на неговиот роденден: 10 работи кои можеби не ги знаете за Лучијано Павароти

Беше една од иконите на 20-от век, тенор со големо „Т“, идол на милионската публика, а после цели четири децении на сцената се повлече на својот 70-ти роденден. Повлекувањето го најави на духовит начин, како што и живееше, дека „после ...

Read More »

Си беше еднаш една Бетина…

Супермоделите пред денешните супермодели. Пред да се појават на сцената Линда Евангелиста, Наоми, Кејт Мос, Кара Делевињ…, си беа еднаш една Бетина, Твиги, Верушка, Сузи Паркер…Овие прекрасни жени со безвремена убавина го истрасираа патот на денешниот поим за топ-модели. Особено, ...

Read More »