Тег архиви: Италија

Летни и живописни Инстаграм разгледници од Италија

Италија е дестинација за која многумина сонуваат, а толку е живописна што на кој предел да се фотографирате загарантирано имате супер „позадина“. Преубава е посебно во лето кога е нагласена магијата на гастрономските уживања на отворено. Сладоледи, паста, пица, коктели, ...

Повеќе »

Совршен одмор на Сицилија: Таормина

Според легендата, шестиот ден, кога Бог го завршил создавањето на светот, воодушевен од убавината која ја создал, го земал светот во раце и го бакнал. Местото каде што ги спуштил своите усни била Таормина. Кога размислувате за Сицилија првата асоцијација ...

Повеќе »

Инстаграм врева околу „Долче и Габана“ изгледот на Меланија Трамп во Ватикан

Симпатичен, но сепак (моден) циркуз, крена „врева“ на социјалните мрежи откако Меланија Трамп со ќеркаси Иванка, инаку советничка на претседателот на САД, се дотераа за средбата со папата во Ватикан, при официјалната посета на Италија. И двете дами одбраа креации ...

Повеќе »

8 занимливости за Венеција

Градот познат по романтичната атмосфера, живописните карневали и Филмскиот фестивал, ги привлекува туристите од сите страни на светот. Од неодамна, поради можноста за евтини летови, Венеција стана и една од најпосетуваните дестинации на Македонците кои сакаат да патуваат. Но знаевте ...

Повеќе »

15 причини да летувате во јужна Италија: Апулија

Прекрасната област Апулија ја претставува самата „штикла“ на италијанската карта која изгледа на чизма, сместена во јужна Италија, и толку е живописна што изгледа како да е насликана. До Апулија може да стигнете наједноставно со траект од Драч, или пак ...

Повеќе »

Италијанскиот Вог има нов уредник (и тоа маж!)

По тажната вест за смртта на долгогодишната и авангардна уредничка на италијанскиот Вог, Франка Соцани, познатото списание пред неколку дена доби нов главен уредник. И покрај очекувањата дека нова уредничка ќе биде (вообичаено за Вог) жена, за главен уредник е ...

Повеќе »

Почина легендарната уредничка на Вог Италија, Франка Соцани: „Правев се обратно од она што ме советуваа!“.

Денес светот молскавично го обиколи веста за смртта на легендарната уредничка на Вог-Италија, Франка Соцани. Соцани почина во Милано во 67-та година од животот после едногодишна борба со болеста. За жал, оваа година завршува во тажен тон со заминувањето на ...

Повеќе »

Најубавите плажи во Италија: Во боите на виножитото

Сте стапнале ли некогаш на розов песок? А на бисерен, или на црн? Ако одговорот е не, би требале да знаете дека во Италија има плажи во боите на виножитото. Доколку патувате во Италија ова лето и барате нешто поинакво ...

Повеќе »

Најубавите места во Италија за уживање на снег

Од Етна до Мадона ди Кампиљо и Федаја, вака изгледа селекцијата на местата кои одземаат здив во Италија каде може да се ужива на снег за време на зимата. Без разлика дали скијате или не, постојат места кои се „попрскани“ ...

Повеќе »

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Италијанските плажи видени одозгора

Германскиот фотограф Бернард Ланг ни дава уникатна перспектива на италијанските плажи, фотографирајќи ги одозгора. Резултат? Невројатна мешавина на бои и симетрија. „Кога си на земја си дел од гужвата и дел од животот на плажата. Кога гледаш одозгора, не си ...

Повеќе »