Tag Archives: јогурт

Брз колач од лимон и јогурт

Уживајте во дегустацијата на овој превкусен колач кој се подготвува за само половина час. Намирници – 150 грама брашно, пола лажичка прашок за пециво, 4 јајца, 150 грама шеќер, 125 мл јогурт, 80 грама мелени бадеми, 150 мл масло, 3 ...

Read More »

Моќен антиоксиданс: Смути од јогурт и аронија

На неделното мени пред божиќните празници ви го препорачуваме ова моќно смути кое го смирува стомакот, ја намалува надуеноста и одлично го прочистува организмот. Дополнително дава енергија за убав почеток на денот. Потребни намирници – 2 дл јогурт, 1 дл ...

Read More »

Наместо сладолед: Нискокалоричен десерт од 4 состојки

Ова слатко задоволство се подготвува брзо, многу помалку калории содржи од сладоледот, а совршено е за жешките денови. За да го подготвите потребни ви се само 4 состојки ½ килограм замрзнато овошје по желба 180 грама јогурт 100 грама шеќер ...

Read More »

Нискокалорична здрава напивка за енергичен почеток на денот

За помалку од 15 минути може да приготвите здрав појадок од сезонско овошје и јогурт.   Пробајте го рецептот од летно овошје – праска и диња, не само што дава енергија туку и освежува во топлите денови. Потребно ви е: ...

Read More »

Летен еликсир од јагоди и јогурт

Освежителен и здрав пијалак за убав почеток на денот. Овој здрав пијалак се подготвува за помалку од 15 минути, а се добиваат две чаши, односно количина за двајца или за две употреби. Една чаша содржи 140 калории. За да го ...

Read More »