Тег архиви: кафе

Супер појадок: Крофнички полнети со кафе

Австриската пекара Kenilworth Bakery лансираше нов тренди производ кој го привлече вниманието на љубителите на крофни и кафе. Всушност, пекарницата понуди крофни кои се полнети со „филџан“ макијато. Крофните се прават на класичен начин, а потоа се прави вдлабнатина во ...

Повеќе »

Кафе пред тренинг – еве ги предностите

Филџан кафе пред тренинг значително ќе ви го олесни вежбањето, ако може да им се верува на резултатите на едно истражување објавено во Journal of Applied Physiology. Истражувачите вклучиле група на луѓе кои практикуваат фитнес и дојода до сознанието дека ...

Повеќе »

Италијански крем-десерт од кафе

Се подготвува брзо и едноставно, а повкусен е од сладолед. Италијанскиот крем од кафе се почесто е присутен во менијата на лускузните ресторани, но кога го имате пред вас рецептот, може да го подготвите дома за секоја пригода. Рецептот е ...

Повеќе »

Tonino Lamborghini: Италија во една шолја кафе

Што значи италијанскиот гламур навистина? Што ги прави Италијанците толку посветени на дизајнерската естетика? Дали е темел поставен во нивната историја и култура или едноставно DNA нишка во нивните гени?! Италијанците знаат да уредат дом, да дизајнираат автомобили од кои ...

Повеќе »

„Плати со поезија“ на 9 локации во Скопје и Велес

Кафе, инспирација и стихови на Светскиот ден на поезијата. Трета година по ред Македонија повторно е дел од глобалниот настан „Плати со поезија“. По повод Светскиот ден на поезијата, Јулиус Мајнл неминовно и овој пат ќе се потруди да го ...

Повеќе »

Starbucks ги претстави новите новогодишни пијалаци

Популарниот бренд Starbucks го претстави годинешното новогодишно мени, и изгледа фантастично. Оние кои ќе имаат можност да уживаат во Starbucks ќе можат да дегустираат Caramel Brulée, Chestnut Praline, Peppermint Mocha, Eggnog и Gingerbread. Дополнително во понудата има и ново празнично кафе наречено Холидеј ...

Повеќе »

Кафе пред тренинг, еве зошто

Филџан кафе пред тренинг значително ќе ви го олесни вежбањето, ако може да им се верува на резултатите на едно истражување објавено во Journal of Applied Physiology. Истражувачите вклучиле група на луѓе кои практикуваат фитнес и дојода до сознанието дека ...

Повеќе »

Дали сте за кафе во корнет?

Дајн Левинрад го направил хаштагот #coffeeinacone кој е споделен повеќе од милион пати. Оваа бројка е импресивна ако знаеме дека ваквото кафе се послужува само во кафулето The Grind кое се наоѓа во Јоханесбург. Левинрад вели дека му требало доста време да осмисли ...

Повеќе »

Кафе со јајца, превкусно е!

Популарно со години во скандинавските земји, кафето со јајца се почесто станува дел и од европскиот утрински ритуал. Како да го подготвите? Потребни ви се (за две лица) – три лажички црно кафе (нескафе), 1 филџан вода, 6 лажички засладено ...

Повеќе »