Тег архиви: кафе

Кафето-Виножито последен тренд по кој лудува светот

  Мејсон Салзбури, познат барист од Лас Вегас, прв го лансираше изумот на едно поинакво кафе, додавајќи бои на пената. По неговиот пример, служејќи се со неговата техника, кафето наречено Rainbow Lattes брзо влегува во кафулињата низ светот, а неговите ...

Повеќе »

Кафе и облека: И, уште не сте се фотографирале?

Веројатно додека го отворате и читате овој текст, во овој миг некој на својот Инстаграм профил поставува селфи фотографија од кафето кое го пие и облеката која ја носи. Кафето е една од главните фотки која се поставува на социјалните ...

Повеќе »

5 занимливости за кафето кои (можеби) не ги знаете

Голем дел од нас денот го започнуваме со кафе. Турско, нес, еспресо, без кофеин..со цигара или без неа…За добрите и лошите ефекти на кафето сме слушале прилично многу, но сепак не сме доволно сигурно дали кафето е здраво или не ...

Повеќе »

7 ползи од кафето за убавината

Ако случајно го пропуштивте симпатичниот напис за ползите од кафето, објавен на почетокот на неделава на CNN, во кој се вели дека оние кои пијат три до пет кафиња дневно се поздрави и живеат подолго од другите, еве уште еден ...

Повеќе »

Добра вест за кафеџиите: 5 кафиња на ден се подобри од едно

  Новото истражување доаѓа од Универзитетот Харвард и тврди дека луѓето кои пијат 3 до 5 кафиња на ден се поздрави од оние кои воопшто не пијат кафе или пијат до 2 кафиња дневно. Според ова истражување, зголеменото и редовно ...

Повеќе »

Филџан кафе пред тренинг, еве зошто

Филџан кафе пред тренинг значително ќе ви го олесни вежбањето, ако може да им се верува на резултатите на едно истражување неодамна објавено во Journal of Applied Physiology. Истражувачите вклучиле група на луѓе кои практикуваат фитнес и дојода до сознанието ...

Повеќе »

Кафето и вашето лице не се добри пријатели

За љубителите на кафе немаме некои добри вести. Новото истражување вели дека кафето ја иритира кожата и го прави лицето без сјај. Според новото американско истражување предводено од Џулиен Рајт, кафето и штети на кожата, особено на лицето, ја дехидрира ...

Повеќе »

Кое време е најдобро за кафе? Научниците дадоа одговор

Знаете ли кога е најдобро да се напиете кафе? Веројатно, вашето кафе го пиете во погрешно време. АсапСајанс подготви видео насловено „Дали го конзумирате кофеинот коректно“ кое ни покажува во колку часот треба да се напиеме кафе, а кога треба ...

Повеќе »

Тајната на убавината е во кафето

Додека се водат бројни полемики за тоа дали кафето е здраво да се пие или не, нејзините својства кои се користат за лицето и телото, никој не ги доведува во прашање. Органското кафе нуди богатство од антиоксиданси кои се користеле ...

Повеќе »

Кој е за дизајнирано кафе? Ралф Лорен нуди такво!

Омилениот моден креатор на Американците, Ралф Лорен, го прошири својот бизнис, отворајќи продавница за кафе на вториот кат од неговата модна продавница на Петта Авенија во Њујорк. Продавницата за кафе, која истовремено е и кафуле, е уредена во класичен американски ...

Повеќе »