Тег архиви: карбонара

Паста карбонара на наполитански начин

Штом ја пробате ќе ја ставите на вашата омилена гастро листа. Намирници – 300 грама тестенини, 1 тиквичка, 8 листови сланина, 4 јајца, 1 дл кравјо млеко (полномасно), 200 грама гауда (полномасна), 2 лажици маслиново масло. Подготовка Сварете ги тестенините, ...

Повеќе »

Паста карбонара со тиквички и сланина

Летно јадење кое штом го пробате ќе го ставите на вашата омилена гастро листа. Намирници – 300 грама тестенини, 1 тиквичка, 8 листови сланина, 4 јајца, 1 дл кравјо млеко (полномасно), 200 грама гауда (полномасна), 2 лажици маслиново масло. Подготовка ...

Повеќе »

Шпагети карбонара (според оригиналниот италијански рецепт)

Одговорот го има Антонио Карлучо. Познатите јадења често повлекуваат полемики околу употребата на оригиналните намирници и начинот на подготовка. Колку различни порции на прочуените шпагети карбонара, на пример, сте пробале? Кој воопшто ги измислил шпагетите? Познато е дека кај нас ...

Повеќе »