Тег архиви: Карл Лагерфелд

Една година без Лагерфелд, што се промени во Шанел?

Тешко ќе го заборавиме датумот 19 февруари 2019 година. Датум што одбележа историска пресвртница во светот на модата: смртта на Карл Лагерфелд. Дури и за „непрофесионалци“ во модниот свет, најпознатиот дизајнер во светот, е идентификација за имагинација, креативност и генијалност, ...

Повеќе »

Кутрата Шупет: Мачката на Карл Лагерфелд направи непростлива грешка

Модниот гениј, починатиот дизајнер Карл Лагерфелд, на својата персиска мачка Шупет трошете 3 милиони евра. Таа е секако една од најпознатите мачки на социјални мрежи, со профили на Твитер и Инстаграм. Да не зборуваме за модниот универзум – беше на ...

Повеќе »

Изјави од Карл Лагерфелд кои секогаш ќе ги помниме

Модниот гениј Карл Лагерфелд беше незаменлив во своите амбиции, креативност, желби и непресушна енергија со која ја водеше модната марка Шанел, својата сопствена марка Карл Лагерфелд и Фенди. Беше познат како брутално искрен човек, некогаш на граница на навредливо, па ...

Повеќе »

Збогум, Карл Лагерфелд

Креативниот директор на Шанел, модниот гениј Карл Лагерфелд, со недели наназад не се чувствувал добро, поради што и пропуштил неколку ревии. Прочуениот дизајнер почина на 85-годишна возраст. Да се потсетиме на неговиот живот и дело. Карл Ото Лагерфелд никогаш не ...

Повеќе »

Спектакуларна ревија на Шанел, но без Карл Лагерфелд

Новата колекција на луксузната модна марка Шанел за сезоната пролет/лето 2019, беше презентирана во Grand Palais, повторно со чудесна сценографија која се должи на модниот гениј Карл Лагерфелд. Сепак, славниот дизајнер не се појави на настанот. На негово место, на крајот ...

Повеќе »

Поглед на колекцијата од соработката на Каја Гербер и Карл Лагерфелд

Каја Гербер, ќерката на супермоделот од 90те години, Синди Крафорд, соработуваше со прочуениот дизајнер Карл Лагерфелд, а резултатот е ексклузивна есенска капсулна колекција. 16-годишната Гербер работеше на линијата за облека, модни додатоци и накит заедно со дизајнерот. Колекцијата ќе биде ...

Повеќе »

Марго Роби во нејзината прва рекламна кампања за Шанел, вреди да се види! (ФОТО)

Откако беше најавено во месецот март, дека Марго Роби ќе биде лице на Шанел, едвај ја чекавме првата рекламна кампања во која таа ќе се појави, за да ја видиме новата свежина која ја носи Роби за луксузната француска модна ...

Повеќе »

Џиџи и Бела Хадид се париски кукли во новата кампања на Фенди

Сестрите Хадид реализираа заедно уште еден проект. Бела и Џиџи Хадид заедно се појавија во кампањата на Фенди за сезоната пролет/лето 2017. На самиот почеток од оваа година, ѕвездите на социјалните медиуми позираа заедно и во пролетната кампања на Москино. ...

Повеќе »

10 причини зашто го сакаме Карл Лагерфелд

10 работи кои (можеби) не ги знаете за модниот гениј, Карл Лагерфелд. Колку луѓе познавате што имаат своја реплика од кадифено мече? Или библиотека од над 300.000 книги? Или кој дизајнира над 20 колекции годишно, попатно занимавајќи се со фотографија, ...

Повеќе »

Карл Лагерфелд стана цртан карактер

Во новата хумористична книга на Тифани Купер, насловена „Тајните на Карл“ главниот јунак е прочуениот моден дизајнер заедно со неговата мачка. Не не чуди што Лагерфелд прифатил ваков предизвик да добие цртан лик, бидејќи и претходно имаше слични шеги на ...

Повеќе »