Тег архиви: кокос

Мафини од чоколадо и кокос, превкусни се

Предлог слатко викенд мени е да додадете на трпезата мафини од чоколадо со срце од кокос. За чоколадниот дел – 280 грама брашно, 1 прашок за пециво, половина лажичка сода бикарбона, 4 лажици какао, 1 јајце, 140 грама кафеав шеќер, 80 ...

Повеќе »

Чоколадни мафини полнети со кокос

Преслатки мафини од чоколадо со срце од кокос. За чоколадниот дел – 280 грама брашно, 1 прашок за пециво, половина лажичка сода бикарбона, 4 лажици какао, 1 јајце, 140 грама кафеав шеќер, 80 грама путер, половина чаша јогурт. За срцето на ...

Повеќе »

Посно, брзо, вкусно: Торта од ванилин пудинг, банана и кокос

Тортата се подготвува многу брзо, едноставна е за правење, а вкусот е поезија! Потребни намирници – 2 ќесички пудинг од ванила, 125 гр маргарин, 200 гр шеќер во прав, 300 грама посни кекси, 5 лажици кокос, 3 банани, 1 ќесичка ...

Повеќе »

Најсладок сладолед за ова лето: Сладолед од кокос со чоколада

За подготовка на овој сладолед потребни ви се 60 милилитри слатка павлака и 450 милилитри кокосово млеко. Слатката павлака изматете ја во шлаг, додадете го кокосовото млеко и се заедно нежно измешајте. Важно е да знаете дали употребувате засладено кокосово ...

Повеќе »

Црниот сладолед е нов летен хит!

Новиот летен хит меѓу сладоледите е црниот сладолед. Осмислен е од њујоршкиот слаткар Ник Моргенстен и за кратко време стана ѕвезда на социјалните мрежи. Според Ник, за да направи црн сладолед тој не употребува никакви бои за готвење туку таканаречен ...

Повеќе »

Мириса на кокос: Топ 10 најмиризливи козметички производи

Кокосот не е само одличен за јадење или пиење (една пинаколада, ве молам!), туку козметичките производи направени на база на кокос се вистинско уживање и задоволство. Кокосот ги има најголемите предности како навлажнувач на косата, но ќе се согласите дека ...

Повеќе »

Чоколадни мафини со срце од кокос

Предлог слатко викенд мени е да додадете на трпезата мафини од чоколадо со срце од кокос. За чоколадниот дел – 280 грама брашно, 1 прашок за пециво, половина лажичка сода бикарбона, 4 лажици какао, 1 јајце, 140 грама кафеав шеќер, ...

Повеќе »