Тег архиви: колач

Дождовната капка – хит меѓу десертите

Десертот креиран од американскиот готвач Дарен Вонг, а инспириран од јапонски традиционален колач, стана хит во популарните елитни ресторани во Сад и во Европа. Овој колач со необичен изглед на капка дожд е предизвик за гурманите и не само поради ...

Повеќе »

Новогодишен Панетоне колач на брз италијански начин

Италијанскиот специјалитет Панетоне кој е традиција за божиќните и новогодишните празници сега може да го направите на брз начин. Прво, купете Панетоне колач во некој од поголемите супермаркети низ градот.  Потоа, подгответе ја смесата од – половина слатка павлака, половина ...

Повеќе »

Колач со бадеми, смокви и чоколада

Внесете ги зимските најубави миризби на вашата трпеза подготвувајќи го овој превкусен колач. Потребни се – 400 грама смокви, 200 грама мелени бадеми, 180 грама чоколада за готвење, 100 грама шеќер во прав, 5 јајца, 30 грама густин, 5 грама ...

Повеќе »

Есенски колач со јаболка

Се подготвува брзо и лесно, не изобилува со калории, а е толку вкусен што ќе посакате репете. Од намирници потребни ви се – 2 килограми јаболка, 150 грама шеќер, 150 грама гриз, 200 грама брашно, 1 дл масло за јадење, ...

Повеќе »

Француски колач со јаболки по оригиналниот рецепт на сестрите Татан

Есенската сезона на јаболки е пред нас, а ние ви го препорачуваме специјалитетот познат како „татан“, карактеристичен француски колач со јаболка.   Интересна е историјата на овој колач. Колачот бил измислен во 1889 година, во хотелот „La motte-Beuvron“ во Франција, ...

Повеќе »