Tag Archives: колачи

Киксови поради кои колачите не им успеваат и на највештите готвачи

Проблемот кај бројните почетници во кујната ги доведува до откажување во подготовката на колачите е нивниот лош исход. Често се случува иако рецептот го следите во целост од чекор во чекор, по печењето резултатот не е задоволителен туку, всушност, потполна ...

Read More »

Три посни и здрави колачи за празникот Свети Никола

Дегустирајте поинакви посни десерти за празникот Свети Никола. Ние ви предлагаме три превкусни рецепти кои се воедно и здрави. Панфорте Прекрасен италијански посен колач кој дава свечена нота на трпезата. Потребни намирници – 150 грама шеќер, 80 грама брашно, 150 ...

Read More »

Брзи “Нутела“ колачиња што се топат во уста

Колачињата ќе ги подготвите брзо употребувајќи само четири намирници. За да ги подготвите потребно е – половина филџан брашно, 1 јајце, 1 филцан Нутела, 1 лажичка прашок за пециво.  Подготовка Загрејте ја рерната на 180 степени, сите состојки добро имешајте ...

Read More »

Уживајте во полниот вкус на божиќните празници со слатките и тортите од Marfi Cake&bakery 

Нема ништо слично на божиќната магија за да ги исполниме срцата со топлина и да допреме до душата. Сѐ што треба да направите е само да помислите на некого… Малку денови нѐ делат од најглемиот христијански празник Божиќ. И додека ...

Read More »

Израдувајте ги дечињата со новогодишни Џинџебред колачиња, еве како да ги направите

Кексите од ѓумбир познати како џинџербред се највеселите колачиња кои се приготвуваат за божиќните и новогодишните празници, а освен за јадење служат и за украсување на елката.  Предноста не им е само во забавните фигури, најчесто човечиња, туку и во ...

Read More »

Новите Супер-колачи на Виталиа со Брајова азбука!

  Македонскиот производител на здрава храна Виталиа продолжува со своето општествено одговорно делување. Покрај тоа што креира здрави производи за цела популација, произведува и специфични производи за одредена категорија консументи, за луѓе со попреченост, а овој пат се реши да ...

Read More »

Новогодишни украси за елка што се јадат и преслатки се! (три рецепти)

Сакате оригинално да си ја украсите елката и при тоа дечињата да бидат супер задоволни од украсите што се јадат? Имаме три фантастични рецепти. ЏИНЏЕРБРЕД ФИГУРИ Кексите од ѓумбир познати како џинџербред се највеселите колачиња кои се приготвуваат за божиќните ...

Read More »

Посни колачиња со морков и индијски оревчиња

Превкусни, здрави и посни, овие колаченца ни доаѓаат од индијската кујна, но брзо го освоија светот. Потребни намирници – 200 грама рендан морков, 300 грама шеќер, 50 грама индијски ореви, 50 грама суво грозје, малку кардама во прав, коцка посен ...

Read More »