Tag Archives: колачиња

Здрава храна: Протеински колачиња од путер од кикиритки

Слатко задоволство за љубителите на путерот од кикиритки и секако, на здравата исхрана. Само за 20 минути ќе бидат готови овие колачиња за кои ви се потребни само три состојки. Намирници за 3 порции: -30 грама чоколада -100 грама путер ...

Read More »

Преслатки велигденски колаченца – јајца и цветови

Испобајте го овој пресладок велигденски рецепт и направете „ванилици“ во облик на пролетни цветови и јајца. Намирници – 200 грама путер или маргарин на собна температура (не смее да биде премек), 2 жолчки од јајца, 100 грама шеќер, 2 ванилин шеќер ...

Read More »

3 рецепти за колачиња во форма на срца за Денот на вљубените

Три супер идеи да подготвите симболичен и вкусен десерт за Денот на вљубените, и така да ја покажете вашата љубов. Чоколадни срца Потребни намирници – 2 јајца, 4 лажици шеќер, 6 лажици млеко, 6 лажици масло, 1 ванилин шеќер, половина ќесичка ...

Read More »

Новогодишни колачиња – ѕвездички со цимет

Декоративни новогодишни колачиња кои ќе ве освојат со својот изглед и со миризбата. Ѕвездичките со цимет, или таканаречени Zimtsterne, се традиционални германски колачиња кои се прават во неколку варијанти – со ораси, бадеми или лешници, со брашно или без брашно. Ние ...

Read More »

Џинџербред колачиња за среќни празници!

Кексите од ѓумбир познати како џинџербред се највеселите колачиња кои се приготвуваат за божиќните и новогодишните празници, а освен за јадење служат и за украсување на елката.  Предноста не им е само во забавните фигури, најчесто човечиња, туку и во ...

Read More »

Новите модни трендови претставени преку колачиња

Колачињата кои се продаваат ексклузивно во лобито на Џумеира во Абу Даби наменети се за оние кои ги следат модните трендови и ја сакаат слатката храна. Модните колачиња декорирани со различни модни додатоци „симнати“ од пистите ги покажуваат најновите трендови. ...

Read More »

Луксузни чоколадни залаци

Иако можеби не сте љубител на модата, оваа колекција сигурно ќе ви се допадне. Се работи за линија потпишана од Пјер Ерме (Pierre Herme) за зима 2013/2014. Оваа колекција не ја сочинуваат скапоцени парчиња облека, туку колачи!   Само вистински ...

Read More »