Тег архиви: компир салата

Компир салата со туна и праз, ммм…

Подгответе ја компир салатата на поинаков и оригинален начин.  Потребни намирници – 1 кг компир, 2 големи конзерви туна (во парчиња), 1 поголем праз (или два помали), 10-на кисели краставички, 300 грама пмајонез, сол и црн пипер. Подготовка Измијте го ...

Повеќе »

Празнична компир салата

Малку поинаква и многу побогата компир салата која е добредојдена на празничната трпеза. Потребни намирници – 1 кг компири, 5 тврдо варени јајца, 2 главици кромид, 8 парчиња кисели краставички, 1 кисела јаболка, филџан мајонез, 1 лажичка сол и половина ...

Повеќе »

Совршена компир салата со јајца и сенф

Компир салатата освен на класичен начин или пак со павлака, може да се подготви и со јајца и сенф. Одлична е како прилог на сите специјалитети од риба, но совршено се „бакнува“ и со печено месо. Секако, може да се ...

Повеќе »