Tag Archives: коса

Побарајте ги уште денеска! Намирници кои го спречуваат опаѓањето на косата

Губењето на косата (алопеција) има низа причини, вклучувајќи ги хормоналните проблеми, болестите, земањето одредени видови лекови, наследните фактори, стресот и негативните влијанија од околината. Постојат неколку видови на алопеција – кај некои алопеции се забележува жариште на опаѓање на косата, ...

Read More »

За сјајна коса можете да ги испробате следниве масла за коса

За сјајна коса можете да ги испробате следниве масла за коса. Рицинусовото масло е одлично кога ви е потребно нешто за побрзо растење на косата. Сепак, тоа е прилично масно и лепливо и тешко е да се нанесе на косата, ...

Read More »

Со помош на состојки од кујната отстранете ја непосакуваната фарба од косата

Ви здодеа бојата на косата или не сте задоволни со фарбата и резултатот од неа? Имаме решение од кујната. Постои алтернатива, која е ефтина и безбедна и секако поздрава од сумпорен агенс. Помешајте шампон и сода бикарбона! Насапунете ја косата ...

Read More »

Влажниот изглед на косата се врати во мода, еве како да го постигнете

Ефектот влажен изглед на косата беше популарен пред три години, но сега повторно се врати во мода. Оваа фризура е идеална за потоплите денови, па во периодот на самоизолација – вежбајте го изгледот дома. Како да го постигнете влажниот ефект ...

Read More »

Бен Афлек непрепознатлив со платинесто руса коса (ФОТО)

Глумецот Бен Афлек го промени имиџот. Станува збор за снимање на нов филм, насловен  „Последниот дуел“ , во кој Афлек глуми заедно со Мет Дејмон. Филмот е сместен во 1.300 година, а се снима во Франција. Новата фризура на Афлек за ...

Read More »

Според стилот на познатите: 5 едноставни фризури за секоја пригода

Се подготвувате за излегување или за состанок? Шминката, облеката и косата се дел од нештата на кои секоја девојка и жена посветува внимание пред секое излегување. Велат дека секогаш жената треба да има уредна коса и фризура во секој миг, па затоа ...

Read More »

Намирници кои го забрзуваат растот на косата

Различни билки можат да го забрзаат природното растење на косата. Нивната моќ е во тоа што имаат способност да го зголемат протокот на крвта во главата и на тој начин да обезбедат природен процес на растење на влакната. Зелен чај ...

Read More »

Модна забава за девојченца – Pop Pop Hair Surprise, нов поп тренд меѓу играчките

Влезете во фантастичниотт свет на Pop Pop Hair Surprise. Оставете ги вашите девојченца да го покажат својот уникатен стил и да создадат нов поп тренд. Со Pop Pop Hair Surprise девојчињата ќе ги откријат сите изненадувања за нивната коса, а тука ...

Read More »

Црн пипер – фантастичен за нега на лице и коса, еве како да ги направете маските

Веројатно ви се познати добрите страни на црниот пипер за подобрување на циркулацијата, за намалување на мастите во крвта, за забрзување на метаболизмот при диетите, но знаевте ли дека црниот пипер може да одигра голема улога и при негата на ...

Read More »

Кејт Мидлтон со венче од Zara кое чини помалку од 20 евра

Војвотката од Кембриџ се појави на свечениот концерт во Ројал Алберт Хол во син фустан, салонки од Џими Чу, чанта од марката Мек Квин, а вниманието го привлече со венчето кое го носеше на косата од Зара, поц цена од ...

Read More »