Тег архиви: крсте роџевски

Крсте Роџевски со својот њујоршки ол-стар бенд на Офф-Фест

Македонскиот композитор, гитарист и пејач со кадифен глас Крсте Роџевски, кој повеќе од дваесет години живее и работи во Њујорк, ќе одржи ексклузивен концерт во рамките на годинешниот ОФФ-Фест, на 3 јуни во МОБ. Во оваа прилика тој ќе настапи ...

Повеќе »

Третиот албум на Крсте Роџевски меѓу најдобрите во 2018 според американското џез списание „ДАУНБИТ“!

Најпознатиот и највлијателниот џез-магазин „Даунбит” (DownBeat) во својот најнов јануарски број го вброи актуелниот албум на Крсте Роџевски “The Rabbit and the Fallen Sycamore” во својата листа на најдобри албумски остварувања во 2018 година, во којашто се најдоа и последните албумски објави на Брајан ...

Повеќе »