Tag Archives: куче

Што да направите кога ќе ви се изгуби домашното милениче?

Експертите велат дека кучето полесно се враќа дома, пред вратата треба да се остави нешто чиј мирис би можел да го привлече, како на пример омилена играчка. Она што секој човек што чува куче сака да му се случи е ...

Read More »

Во кој знак е родено вашето куче? Прочитајте го неговиот хороскоп и дознајте му го карактерот

Го знаете датумот на раѓањето на вашето куче? Тогаш, знаете и под кој астролошки знак е родено. Но, доколку не знаете кога вашиот миленик е роден, не грижете се. Астрологот Метју Кери објаснува дека релевантен е и денот кога сте ...

Read More »

Немате идеја како да го крстите вашето кученце? Ние, имаме!

Немој да бидете од оние луѓе кои му даваат некреативно име на кучето. Скуби? Веќе има еден славен Скуби. Или Хачико. Да, и тоа име веќе е добро прочуено. Блеки, Џеки…Не, никако. Кога ќе го повикате по име во паркот ...

Read More »

Кое куче е идеално за вас според хороскопскиот знак

Нашиот хороскопски знак зборува многу за нас, нѝго одредува карактерот, вкусовите, што би можеле да сакаме, а што да не сакаме. Секако, останува секогаш фактот дека сите не сме исти и покрај тоа што сме родени во ист хороскопски знак. ...

Read More »

Совети како да му помогнете на вашето куче помалку да се плаши од петарди

Времето на новогодишните и божиќни празници освен дружење и јадење носи и не толку привлечни активности, а тоа се фрлање на петарди кои се опасни за сите, но особено травматични за домашните миленици. Освен петардите, домашните миленици се плашат и ...

Read More »

Меган Маркл и принцот Хари вдомија Лабрадор

Малото кученце кое го вдомија Меган и Хари е Лабрадор и сега е дел од нивното семејство. Кученцето ќе живее во кралската палата, заедно со Меган и Хари, но и во нивната вила во Котсволдс. Инаку, војвотката од Сасекс е ...

Read More »

Кучето ѕвезда на Инстаграм е гостин во Скопје Мериот

Најпознатото инстаграм куче и миленик на голем број следбеници на социјалните мрежи, Шампионот Оги е гостин на Скопје Мериот хотел, што го прави хотелот единствениот висок бренд во Македонија кој го ужива епитетот „пријател на животните”. Во Скопје Мериот секоја ...

Read More »

Говорот на кучињата: Како ни го покажуваат нивното „те сакам“

Нашите омилени четвороножни пријателчиња ни зборуваат, иако немаат говор. Се разбира,  ние понекогаш сме малку „расеани“ и ги губиме многу важните пораки што ни ги испраќаат, континуирано, во секое време од денот. Особено, постојат неколку начини на кои кучињата ни кажуваат ...

Read More »

Како кучињата влијаат на нашата убавина

Постојат многу причини зошто да станете сопственик на куче, но овојпат ќе ги нагласиме оние кои влијаат на вашата убавина. Да не набројуваме дека кучето ќе ве направи поодговорни да се гржите за некого, дека вашата осаменост како со волшебно ...

Read More »

Разубавете се, земете си куче: 5 причини за убавина

Постојат многу причини зошто да станете сопственик на куче, но овојпат ќе ги нагласиме оние кои влијаат на вашата убавина. Да не набројуваме дека кучето ќе ве направи поодговорни да се гржите за некого, дека вашата осаменост како со волшебно ...

Read More »