Тег архиви: куглоф

Величенствена куглоф сарма

Вистинско уживање и за непцето и за очите. Потребни намирници – 700 грама мешано мелено месо, 125 грама исечкана сланина, 100 грама ориз, 1 ќесичка зачини (мешавина за полнеше сарма или пиперки), 100 мл млака вода, 2 лажици масло, голема ...

Повеќе »

Викенд трпеза – Куглов со сирење и сланина

Времето на печење е 50 минути, а времето на подигнување на тестото е три ипол часа. Резултатот – уживање во врвен вкус! За тестото потребно е –  1 лажица квасец, 4 дл вода (млака), 600 грама брашно (плус малку брашно за ...

Повеќе »

Велигденски куглоф

Збогатете ја велигденската трпеза со празничен куглоф. Од намирници потребни се: 375 грама брашно, 1 свеж квасец, 2 јаболки, 100 грама шеќер, 2 лажици мешавина од мелен цимет, каранфилчиња и морско оревче, 15 грама какао, сол, 2 јајца, 200 милилитри ...

Повеќе »

Наполитански специјалитет: Велигденски куглоф со сирење и сланина

Казатиело наполетано (Casatiello napoletano) се подготвува едноставно за еден час, времето на печење е 50 минути, а времето на подигнување на тестото е три ипол часа. Резултатот – уживање во врвен вкус! За тестото потребно е –  1 лажица квасец, ...

Повеќе »

Куглоф Сарма

Дегустирајте ја оваа величенствена сарма која е задоволство не само за непцето, туку и за очите. Потребни намирници – 700 грама мешано мелено месо, 125 грама исечкана сланина, 100 грама ориз, 1 ќесичка зачини (мешавина за полнеше сарма или пиперки), 100 ...

Повеќе »

Куглоф од моркови

Превкусен рецепт за куглоф од моркови кои ќе ви ги разубави есенските денови. Потребни состојки за да го подготвите: 4 изрендани моркови, 2 банани, 2 јајца, 100 мл. јогурт, 150 гр. брашно 150 гр. интегрално брашно, 1 ќесичка ванилин шеќер, 1 ќесичка прашок за ...

Повеќе »