Tag Archives: леб

3 промени кои се случуваат кога ќе престанете да јадете бел леб

Лебот за многумина е омилена намирница без која не можат да го замислат ниеден оброк. Оваа бомба од јагленохидрати доаѓа во различни форми од кои некои се штетни за нашето тело и линија, додека други заслужуваат пофалба. Дознајте што се ...

Read More »

Жито Лукс ја проширува Нутри програмата со нов леб и бисквити

 Познатиот бренд Нутри од Жито Лукс ги претставува новите Нутри интегрални и овесни бисквити и Нутри лебот со 6 семиња. „Нутри линијата се покажа како навистина посакувана и погодна, посебно за потрошувачите со специфични барања, и токму затоа ја прошируваме ...

Read More »

Здрава храна: Нов леб со домати и босилек

Најголемиот производител на леб во земјава, Жито Лукс, ја прошири својата палета на производи со лансирањето во продажба на уште еден леб во медитеранското семејство – Медитерано со домати и босилек. Мешавината на ладно цедено маслиново масло, домати и босилек ...

Read More »

За здрав и диетален оброк: Нордик леб со овесни снегулки

Најголемиот производител на леб во земјава, Жито Лукс, ја прошири својата палета на производи со лансирањето во продажба на лебот наречен Нордик. Последниот новитет од компанијата се придружи на семејството Грахам и Баварски, пченични лебови на парчиња со додадено интегрално ...

Read More »

Фитнес фотка на денот: Со „Жито Лукс“ трчаме кон целта!

По десетти пат, како и секоја претходна година и оваа во првата сабота од месец април, се одржа атлетскиот настан „Трчаме кон целта“. Настанот се состои од три трки, детска трка на 1 км, полумаратон од 21 км, како и ...

Read More »

Најскапиот леб во светот се меси во Шпанија и се наросува со злато

Некои земји имаат недостиг од леб, а во некои пак, лебот служи и за престиж. На пример, во Шпанија. Шпанската пекарница Пан Пина, лоцирана во селото Алгаточин, користи златен прав за да го произведе најскапиот леб во светот. Сопственикот на ...

Read More »