Тег архиви: лице

Три фризури кои го прават лицето визуелно послабо

Имате тркалезно лице и би сакале да изгледа визуелно потесно. Можеби фризурата која ја одбирате е погрешна. Еве што треба да одберете. Степенаста Ако сакате да го издолжите лицето а имате долга коса, најдобро ќе биде да ја ишишате во ...

Повеќе »

Маска од тиква за нега на коса и кожа

Тиквата е една од најзначајните намирници на есента. Таа е сојузник не само на добрата исхрана туку и на убавината. Богата е со витамините A, K, B6, C, E и калијум. Маската од тиква може да ја употребувате за нега ...

Повеќе »

3 мејкап трикчиња за младешки изглед

Погрешно нанесената или нагласена шминка прави да изгледаме постари отколку што сме. Но само со 3 мејкап трикчиња лесно може да го вратиме младешкиот изглед на лицето и да ги „избришеме“ годините. Наместо тешка пудра CC крема CC кремите стануваат ...

Повеќе »

Есенска нега на кожа за совршен тен

Богатите есенски овошја и зачини, како што се тиква, брусница и цимет, сигурно ќе израдуваат оваа сезона. Но вкусните плодови можете да ги користите за целите на убавина и од нив да направите хранливи маски за лице. За нивната подготовка ...

Повеќе »

6 видови храна за здрава и блескава кожа

Она што го јадете влијае на вашето целокупно здравје, вклучувајќи го и здравјето на кожата. Ова се шестте најдобри намирници за здрава и блескава кожа.   Боровинки Тие се богати со антиоксиданси кои ги неутрализираат слободните радикали познати по предизвикувањето ...

Повеќе »

14 нови изгледи: Очила за сонце по мерка на ова лето и вашата форма на лицето

  Доколку ги следите модните трендови, тогаш секако ви е јасно дека летово е во знакот на очилата за сонце со стакло во силна боја. Но грешките се прават кога изборот на очилата за сонце кои се модерни не одговараат ...

Повеќе »

Кафето и вашето лице не се добри пријатели

За љубителите на кафе немаме некои добри вести. Новото истражување вели дека кафето ја иритира кожата и го прави лицето без сјај. Според новото американско истражување предводено од Џулиен Рајт, кафето и штети на кожата, особено на лицето, ја дехидрира ...

Повеќе »

Три антички методи за блескав и младешки изглед на лицето

Во денешно време производи за разубавување и нега на лице ни се нудат во најразлични пакувања, од најразлични производители и направени од различни модерни комбинации на билки и нови формули. Некои од овие производи делуваат, некои помалку, некој пак се ...

Повеќе »

Топ 3 најдобри BB креми за лице за летните денови

Не треба да се нагласува важноста на употребувањето на BB крема за лице особено во текот на топлите денови. Но пред да купите крема за лице, погледнете ја нашата топ 3 листа. Дневната крема ја нема моќноста на BB кремата ...

Повеќе »

Домашни маски за лице од јаготки за блескава и младешка кожа

Познати се добрите страни на јаготката, а домашните маски од јаготки кои брзо и лесно се подготвуваат ќе допринесат за младешки изглед и блескава кожа. Пробајте ги трите најпопуларни маски за лице кои се на основа на пролетната овошка – ...

Повеќе »