Тег архиви: лице

Есенска нега: Пилинг за лице од костени

Една од најпознатите есенско-зимски намирници, костенот, е одличен за пилинг. Познати се хранливите вредности и лековитите својства на костенот. Плодовите на костенот се извондредно хранливи и содржат голем број на витамини и минерали, меѓу кои се магнезиумот, калциумот, калиумот, фосфорот, ...

Повеќе »

Есенска нега: Маска за лице од грозје за младешки изглед

Поради витамините кои ги содржи и вредните состојки кои ја чуваат убавината на кожата, грозјето често се наоѓа во козметичките производи. Полифенолите присутни во семките на грозјето ја заштитуваат кожата од различни штетни влијанија и значително го забавуваат природниот процес ...

Повеќе »

Есенска нега: Маска за лице од тиква

Кралицата на романтичните есенски пејсажи (но и на кујната) – тиквата, е позната по лековитите состојки уште од најстарите времиња. Покрај малите количини на јагленохидрати и масти кои ги содржи, богата е со многу витамини и минерали, но и пектин, ...

Повеќе »

Гејша изглед: Сок од лимон и кафеав шеќер за белење на лицето и телото

Лимонот е одамна познат по тоа што помага при обелување на кожата, што го прави еден од најдобрите природни лекови за белење на кожата. Всушност, ако би сакале да го избелите целото тело или само лицето користејќи состојки кои веќе ...

Повеќе »

Вежби за отстранување на брчките од лицето

Сосема е природно секоја жена да сака што е можно подолго да го задржи младешкиот изглед. Веќе во младоста се посегнува по козметички производи кои ветуваат долгорочна убавина на кожата. Сепак, времето си го прави своето и тешко дека стареењето ...

Повеќе »

Совршено мека и сјајна кожа со природната колагенска моќ на портокалот

Тонирачките својства но портокалот за подобруваат текстурата и бојата на кожата. Витаминот Ц и лимонската киселина го обновуваат колагенот во вашето тело. Колагенот ја омекнува кожата и го спречува нејзиното стареење. Портокалот ги отстранува мртвите клетки и ги чисти порите ...

Повеќе »

8 начини како да ја избегнете појавата на брчки на лицето

Осум начини  како да ја избегнете појавата на брчки на лицето и да ги ублажите постоечките траги на годините. Јадете повеќе риба, повеќе спијте,  ставајте  маски и редовно чистете го лицето од шминка. Годините неизбежно остават белег на кожата. Сепак, ...

Повеќе »