Тег архиви: Лондон

Лондон добива нова атракција – Tulip Tower

Објектот наречен Tulip Tower (Лале Зграда) наскоро ќе биде вистинска атракција во Лондон, а името го носи по предвесникот на пролетта – лалето. Освен што со својот изглед личи на лале, оваа кула не буди од длабокиот зимски сон со своите ...

Повеќе »

Улична мода: Стилот на Англичанките на Лондонската модна недела (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Уличната мода е секогаш еден од најомилените моменти на модните недели. Надвор од модните ревии кои се случуваат во Лондон, Британките ги покажуваат трендовите, или барем личниот вкус, на улиците. Годинава, за разлика од лани, доминираат боите и неочекуваните модни ...

Повеќе »

Црвен тепих: Што носеа славните на Fashion Awards

Темата на големиот моден настан Fashion Awards кој се одржа во Лондон беше „anything goes“. Тоа можеше да се види на црвениот тепих на кој не беа забележани исфорсирани трендови. Познатите од светот на модата беа облечени во најразлични креации – ...

Повеќе »

Улична мода: Модните комбинации на Британките за време на Лондонската модна недела

Редовно со нетрпение ја чекаме Модната недела во Лондон и тоа најмногу за да ги видиме модните комбинации на лондонските улици. И овој пат нема грешка – Британките повторно покажуваат дека за нив модата е забава. Неочекувано „спарени“ модни парчиња ...

Повеќе »

Улична мода: Уште 30 модни изгледи од Лондонската модна недела

По спектакуларните модни комбинации кои ги видовме на њујоршките улици, граѓанките на Лондон ни понудија нов свеж воздух. Доминација на неочекуваните модни комбинации, миксови од спортски и елегантни модни парчиња, спарување на крзно со патики…, всушност патиките се сеприсутни на ...

Повеќе »

Улична мода: Модна недела Лондон, фантастични модни избори на Британките

Многу бои и фантастични комбинации носат Британките на Модната недела во лондон која е во тек. Жолти или сјајно-црвени панталони, портокалови модни додатоци, бундички со вештачко крзненце во различни впечатливи нијанси, мрежести чорапи – кои сега се комбинираат и со ...

Повеќе »

Гастро хит: Сладолед на облаче од шеќерна волна

Ако случајно се најдете во Лондон, не пропуштајте да ја посетите фенси слаткарницата „Милк Треин“ на Ковент Гарден каде се служат вкусни и оригинални сладоледи. Овие сладоледи за брзо време станаа и гастро-хит на Инстаграм. Изборот на вкусови, преливи и ...

Повеќе »

German Gymnasium – најубав бар-ресторан во светот (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Лондонскиот ресторан German Gymnasium  ја освои титулата – најубав ресторан во светот за 2016 година, и според објектот во кој е сместен и според храната која тука се служи. Ресторанот е сместен во срцето на Кингс Крос, во стар објект, ...

Повеќе »

Вината на „Тиквеш“ со 13 награди и признанија на „Декантер“

  Сите вина на „Тиквеш“ пријавени на најмасовниот светски вински натпревар „Декантер“ во Лондон освоија награди. Од вкупно 16.000 пријавени вина од целиот свет, винарската визба „Тиквеш“ освои вкупно 13 награди, од кои 7 бронзени медали и 6 признанија. Конкретно, ...

Повеќе »

Уличната мода на Лондонската модна недела

Лондонската модна недела е препознатлива по екстремно експерименталните ревии, но и модата на улиците се повеќе изгледа како трка во играта со сите возможни и невозможни комбинации. Лондонските улици денес се вистинска модна забава. Еве само некои од изгледите.  

Повеќе »