Tag Archives: Маја Илиоска

Разговори за модата со Маја Илиоска | манекенка, раскажувач и успешна маркетинг раководителка

Подолг период го договаравме овој разговор со Маја и сега кога конечно се состанавме во прекрасниот амбиент на едно скопско кафуле, не можевме, а да не опфатиме сѐ за нејзината кариера во манекенството, модната индустрија и тоа што го прави денес ...

Read More »

Пред-пролетната колекција на Алшар: Black and white.. and all in the middle

Кога пролетта доаѓа, се слави љубовта и виното, пристигнува и пред-пролетната колекција на Алшар. Овие креации се игра од црна и бела боја, а на нив доминираат асиметричните форми и металните детали. Колекцијата содржи здолништа, фустани, кошулчиња со асиметрични ракави ...

Read More »

Тексас колекција на Силвија Михајловска инспирирана од Џексон Полок

Пред-есенската колекција на модната дизајнерка Силвија Михајловска е инспирирана од делата на американскиот сликар Џексон Полок и седумдесетите години. Модните парчиња во колекцијата се изработени од тексас кој е некаде и рачно сликан, од памучна тантела и вискоза. Цените се ...

Read More »

Пролет со Алшар: Лежерни и лелеави фустани во кои ќе посакате да танцувате

Ако некој сеуште не верува дека пролетта е тука, на нашите улици, иако календарски е веќе пристигната, можеби ќе го премисли само еден поглед на новата колекција на Силвија Михајловска. Само дел од моделите се  претставена преку оваа фотосесија на ...

Read More »

Вино и љубов со Маја Илиоска и Алшар

За колекцијата насловена Вино и љубов на дизајнерката Силвија Михајловска Алшар позира манекенката Маја Илиоска. Инспирацијата за колекцијата е Свети Трифун, односно Денот на вљубените. А Маја позира со многу емоции.

Read More »

Колекција есен 2014: Фотосесија на манекенката Маја Илиоска за модното ателје „Алшар“

Модното ателје „Алшар“ и дизајнерката што ги потпишува креациите Силвија Михајловска,  ја најавува новата сезона со колекција во четири бои чија инспирација се сликите на Пит Мондријан, модерната архитектура и суптилен начин од етно иконографија. Новата колекција е замислена да ...

Read More »