Тег архиви: македонија

Лонли Планет: Македонија треба да ја посетите во 2020

Реномираната компанија „Лонли Планет“ (Lonely Planet), специјализирана за туризам и патувања, ја објави листата на препорачани дестинации за патници за 2020 година. На оваа престижна листа, на високото трето место на топ 10 земји кои треба да се посетат во 2020, ...

Повеќе »

„Медена земја“ се прикажува во 24 градови низ Македонија

Кинодиструбуцијата на документарецот „Медена земја“ (Honeyland) низ Македонија продолжува со нови датуми и градови. Проекциите од минатата недела беа распродадени, а поради големиот интерес беа додадени нови датуми и градови во листата за диструбуција. Филмот, кој е годинешен македонски кандидат ...

Повеќе »

Изложбата „Дали сум јас тоа име или таа слика?“ се отвора утре во МСУ

Утревечер, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје се отвора изложбата „Дали сум јас тоа име или таа слика?“ (Am I That Name or That Image?) со дела од колекцијата на солунскиот Музеј на современа ...

Повеќе »

Essence и Catrice нудат се што срцето на една жена може да посака

Денеска во прекрасниот амбиент на Park Hotel&Spa се одржа промоција на новитетите од светски познатите германски козметички линии на essence и Catrice makeup за кои компанијата Саманта доо стана официјален застапник за македонскиот пазар. Новите козметички колекции пролет – лето ...

Повеќе »

Одлична посетеност на промоцијата на Македонија како филмска дестинација на Канскиот фестивал

Голем број филмски професионалци го посетија македонскиот штанд на престижниот Кански фестивал каде беше промовирана нашата земја како дестинација за снимање на филмови и беа претставени домашните остварувања кои годинава се дел од оваа реномирана манифестација. На присутните им беа ...

Повеќе »

Од Тибет во Македонија: Кордицепс – „источна вијагра“ и природен антибиотик

Кордицепс синенсис е една од ретките габи, а најпотентна е онаа од Тибет. Кордицепс-МРЛ е токму од таму. Таа расте во еден вид гасеница, над 3000м. надморска висина и излегува во доцна пролет или на лето, кога ќе се стопат ...

Повеќе »

„Бикини Мун“ на Манчевски почнува турнеја низ Македонија

Со проекциите во Штип на 20 и 25 април, почнува турнејата со киноприкажување во Македонија на „Бикини Мун“, петтиот филм на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски. Филмот ќе игра во дваесетина градови низ земјава, меѓу кои и Кочани, Македонски Брод, ...

Повеќе »

Викторија Лоба новото заштитно лице на Орифлеим: „Сите жени се убави на свој начин“

Денес во ресторанот „Four“ Орифлеим Македонија оддржа несекојдневен и инспиративен настан полн со изненадувања овозможувајќи им на присутните мигови вредни за паметење. Оваа шведска козметичка компанија која глобално постои веќе 50 години, а на македонскиот пазар 22, за првпат ќе ...

Повеќе »

Eye Cue ја претставија песната со која патуваат на Евровизија во Лисабон (ВИДЕО)

Тричлената група Eye Cue е македонски претставник на Евровизија 2018. Во емисија на МРТ ја преставија песната со која ќе ја претставуваат државата во Лисабон. Како што е познато, песната се вика Lost And Found, а автор на музиката и текстот е ...

Повеќе »

Што значи DevOps за Вас како ИТ професионалец и за Вашата организација

На ИТ пазарот во последно време се јавува голема потреба од релативно нов профил кој станува доста актуелен во светот но и кај нас, а тоа е DevOps. Заради комплексноста на работата во компанијата при процесот на создавање на софтверскиот ...

Повеќе »