Tag Archives: македонска филхармонија

Македонска филхармонија, Џијан Емин и Хуан Аткинс заедно на најдобриот музички настан досега  

  Македонска Филхармонија, под диригентската палка на Џијан Емин и американскиот диџеј Хуан Аткинс, ќе го направат најдоброто музичко искуство со единствен и несекојдневен спој на електронска и класична музика. Овој ексклузивен настан ќе се случи во Античкиот театар во ...

Read More »

Вечерва концерт на Боб Џејмс трио во Македонска филхармонија

Култниот музичар, композитор и продуцент Боб Џејмс пристигна во Скопје, каде вечерва со почеток во 19.30 часот ќе настапи во Македонската филхармонија заедно со Michael Palazzolo на бас и Patrick Williams на тапани. Светската музичка критика го дефинираше овој пијанист ...

Read More »

Дуке Бојаџиев најавува неколку пријатни доживувања за публиката во Скопје

Во рамките на двата престојни концертни настапи на Дуке Бојаџиев со наслов „Сон, верба, љубов“ на 11ти и 12ти мај во Македонската филхармонија, авторот покрај веќе најавената програма подготвува и неколку пријатни доживувања за публиката. Концертот ќе го отвори со ...

Read More »

„Тиквеш“ и Македонската филхармонија ја официјализираа соработката

Во пресрет на 14. февруари – празникот на лозарите и винарите и денот на вљубените, „Тиквеш“ и Македонската филхармонија подготвија уникатно доживување. Винарската визба „Тиквеш“ и Македонската филхармонија ја официјализираа соработката која произлегува од спојот меѓу врвното вино и врвната музичка ...

Read More »