Tag Archives: Марјан Пејоски

Црната кожа доминантна во новата колекција на Марјан Пејоски

Дизајнерите на модната марка КТZ, Марјан Пејоски и неговиот партнер Сашко Бежовски, во Лондон ја претставија новата колекција за сезоната пролет 2016. Нов свеж дух македонските дизајнери донесоа на модната сцена во Лондон. Критиките се на нивна страна, едногласни дека ...

Read More »

Креацијата „фустан лебед“ на Пејоски ќе биде изложена во МоМа

11 легендарни креации кои ги носеше Бјорк ќе бидат изложени во њујоршкиот музеј на модерна уметност. А листата на легендарни креации не може да биде комплетна без фустанот лебед, креација на Марјан Пејоски. Фустанот наречен лебед, кој Бјорк го носеше ...

Read More »

Смело деби на Пејоски на њујоршката модна недела

Марката КТЗ, со седиште во Лондон, дебитираше на њујоршката модна недела со колекцијата есен/зима 2015. Според креативниот директор, Марјан Пејоски, оваа сезона сакале да направат и претстват нешто ново. Колекцијата за сезоната есен/зима 2015 беше во знакот на фолклорот на ...

Read More »

Едвај чекаме: Ревијата на Марјан Пејоски на њујоршката модна недела

Познатиот македонски дизајнер Марјан Пејоски, кој долг период живее и работи во Лондон, ќе ја претстави есенската колекцијата на неговата марка  KTZ (Kokon to Zai ) на актуелната модна недела во Њујорк.   Денес започнуваат ревиите на Модната недела во ...

Read More »

Пролет 2015 со Марјан Пејоски: Античка и модерна колекција истовремено

Модната марка КТЗ (KTZ) со седиште во Лондон ја распламти модната игра на неодамнешната лондонска модна недела презентирајќи ја колекцијата за пролет/лето 2015 година. Главната тема беше играта со белата и црната боја преку принтот, геометриските форми, впечатливите огромни ѓердани ...

Read More »