Тег архиви: маска

Домашен антицелулитен-третман со проѕирна кујнска фолија

Долготрајна и мачна е борбата против целулитот. Но, методот со пластична фолија носи одлични резултати. Ако сакате да намалите неколку сантиметри на критичните места, особено околу стомакот и на колковите, пробајте го едноставниот третман против целулит со помош на кујнска ...

Повеќе »

Домашна крема за нежно и мазно деколте

Не само преку борите, годините „ве издаваат“ и преку деколтето. За нежно и мазно деколте, пробајте ја домашната маска која делува по првото нанесување. За да ја подготвите кремата потребни намирници се – 1 свежа краставица (средна големина), 2 моркови, ...

Повеќе »

Ботокс-маска од морков

Морковот изобилува со витамин А, Б и Д, фосфор и калијум, а тоа го прави совршен за нега на кожата. Доколку сакате да го избегнете предвременото стареење на кожата, но и да ја направите затегната, пробајте ја ботокс-маската. За да ...

Повеќе »

Луксузна есенска нега од домашната кујна

Сакате да уживате во луксузни нешта? Погледнете во фрижидерот, таму се. Многу од есенските овошја се погодни за луксузна козметичка нега, а оваа есенска домашна терапија е стимуланс за подмладена кожа. Релаксирајте се со маска од тиква, авокадо и мед ...

Повеќе »

Маска за лице од мед и авокадо за студените денови

За кожата полесно да ги поднесе студените денови, ветерот и сувиот воздух, подигнете ја заштитата на повисок степен. И кожата и паричникот ќе ви бидат многу благодарни ако сами ја подготвите оваа маска за лице на природна основа. Хранливата маска ...

Повеќе »

Есенска нега: Природна маска од квасец за коса

Познато е дека косата најмногу опаѓа во есенскиот период, а доколку сакате ова да го спречите и да го забрзате растењето на косата, пробајте ја оваа едноставна домашна маска. Маските од квасец одговараат на сите типови коса и незаменливи се ...

Повеќе »

Есенска нега: Маска за лице од грозје за младешки изглед

Поради витамините кои ги содржи и вредните состојки кои ја чуваат убавината на кожата, грозјето често се наоѓа во козметичките производи. Полифенолите присутни во семките на грозјето ја заштитуваат кожата од различни штетни влијанија и значително го забавуваат природниот процес ...

Повеќе »

Есенска нега: Маска за лице од тиква

Кралицата на романтичните есенски пејсажи (но и на кујната) – тиквата, е позната по лековитите состојки уште од најстарите времиња. Покрај малите количини на јагленохидрати и масти кои ги содржи, богата е со многу витамини и минерали, но и пектин, ...

Повеќе »

Убави со моќта на тропскиот банана вкус

Дали знаевте  дека бананата ја штити кожата од слободните радикали, а со тоа го одложува стареењето? Покрај тоа, таа е богата со витамини, и достапна е за нас во текот на целата годината. Искористете ги сите предностите од бананите и ...

Повеќе »

Шеќерен пилинг за подмладување на кожата

Вашата кожа ќе ви биде благодарна доколку и направите пилинг кој ќе ја подмлади. Покрај тоа овој пилинг ја поттикнува циркулацијата. Пире од тиква и цимет во комбинација со кафеавиот шеќер ќе биде вистински мирисен мелем во кој ќе ужива ...

Повеќе »