Tag Archives: МКЦ

Вечерва во МКЦ – „Grand Theft Auto“ тематска забава со дрес код

Вечерва, со почеток од 22 часот, во МКЦ ќе се одржи „Grand Theft Auto“ тематска забава, во организација на Скопски Грув и Funky Fresh. Овој настан е воедно и последната журка во МКЦ за годинава. Преку култните радиостаници застапени во игрите, овој ...

Read More »

46. МЛАД ОТВОРЕН ТЕАТАР – МОТ: Изведби во живо на 26 внимателно селектирани претстави

Тимот на МКЦ го најавува 46-тото издание на Млад отворен театар – МОТ, во два блока – од 18 до 26 ноември и од 2 до 7 декември изведби во живо односно целосно физичко издание на фестивалот со програма од ...

Read More »

 Вечерва со почеток од 20 часот: МКЦ почнува одбележување на јубилејот „50 години македонски анимиран филм“.

Одбележувањето на јубилејот ќе опфати изложба на артефакти од „златното доба“ на македонскиот анимиран филм (1971-1991), како и изложба на артефакти од актуелните автори на анимиран филм кои ја сочинуваат сцената денес. Предвидени се дискусии со авторите од „златното доба“ ...

Read More »

Вечерва во МКЦ:„Фламенко утопија“ – Промоција на стихозбирка од Надија Реброња

Промотор: Д. А. Лори Модератор: Јулијана Величковска „Надија Реброња напиша многу необична и вонредна поетска книга. Необична, затоа што „Фламенко утопија“ е еден вид внатрешен поетски патопис, во кој не се патува низ просторот, туку низ културата, и се ѕирнува ...

Read More »

МУЗИЧКИ БЛОК [НОЕМВРИ] ВО МКЦ

Од кога се немаме видено во сала 25 мај! Ви најавуваме 2 вечери исполнети со музика во живо. [ 5 ноември, петок ] КАЛАТА – интересен спој на традиционални вокални делници, невидено луди гитарски рифови и беспрекорно фасцинантен источномакедонски ритам и ...

Read More »

Денес ќе се изведе претставата „Кожурец“ на ПРВО ПА ЖЕНСКО 9.издание

Вечерва, со почеток од 19.30 часот во МКЦ, во склоп на програмата на фестивалот Прво па женско, ќе се изведе претставата „Кожурец“, во продукција на независното здружение АРТОПИЈА. Деветтото издание на Прво па женско отвора дискусија и го преиспитува концептот ...

Read More »

МКЦ ќе работи и за Нова година!

ЈУ Младински културен центар се јавува повторно од својата скривница, со информација дека ја преживеа 2020. Во слава на тоа се испече специјална новогодишна програма со концерти, диџеи, готвење, смеење, поезија, како и по некој поздрав и честитка од публиката ...

Read More »

Фото вест – Ритамот на Суперхикс го размрда МКЦ

Во недела, 3-ти март 2019 година, Суперхикс во МКЦ ја прославија својата 25 годишнина од првиот настап. Тие се вратија на корените кои започнале во 1994 година со настапот во Доорс во Дебар Маало, на истиот ден, 3-ти март. Песните ...

Read More »

Јубилејно издание на фестивалот „Прво па женско“

Богата програма во МКЦ во прилог на феминистичката култура   Колку сме отворени, искрени и слободни да говориме за феминизмот и прашањата кои ги засегаат жените, но и мажите. Дали воопшто знаете што претставува феминизмот и за кои вредности тој ...

Read More »

Подгответе се за ураганот „HEIDI“, ветува луда журка утре во МКЦ

„WIN MUSIC FREEDOM” по одличната градска забава со Miss Kittin, Solomun Hosh и Pan Pot има чест да ви ја претстави ураганот HEIDI, жената која во последната декада стигна до висока позиција, всушност лидер во презентација на најквалитетна андерграунд хаус ...

Read More »