Тег архиви: мнт

Во МНТ во тек се подготовките за новата претстава „Најкратки драми на светот“  во режија на Трајче Ѓоргиев

Според драматургот на претставата Дарко Јан Спасов „Најкратки драми на светот“ како наслов на оваа театарска претстава е позајмен од истоимената збирка кратки пиеси издадена пред точно 20 години и е приредена од театрологот Јован Ќирилов. Од изборот на четириесеттина ...

Повеќе »

Премиера на претставата „Бесачи“ во МНТ

Во Македонскиот народен театар на 24-ти септември на големата сцена, а со почеток во 20 часот премиерно ќе биде одиграна претставата „Бесачи“. Претставата „Бесачи“ е работена по текст на актуелниот британско – ирски автор Мартин Мекдона, а во режија на ...

Повеќе »

Во МНТ се подготвува современата комедија #ТикTак

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките на современата комедија #ТикTак, која се поставува по мотивите на филмското остварување „TOC TOC (Trastorno Obsesivo Compulsivo во превод од шпански јазик означува Опсесивно-компулсивно нарушување)“ на францускиот писател Лорен Бафи и шпанскиот режисер ...

Повеќе »

На 3.ти април – Изложба во МНТ „Од текст до претстава: македонски драми на сцената на МНТ“

По повод 74 години од првата премиера на сцената на Македонски народен театар – Скопје, на 03 април во 12 часот, во фоајето на театарот, ќе биде отворена изложбата „Од текст до претстава: македонски драми на сцената на МНТ“. На ...

Повеќе »

Хуманитарен „Галеб“ на 5-ти април во МНТ

Во рамките на проектот Црвен крст во акција – Промоција на хумани вредности, со поддршка на Црвен крст на Р. Македонија – Општинска организација Центар во соработка со Македонски народен театар, тимот од СУГС „Раде Јовчевски – Корчагин“ организира продажба на ...

Повеќе »

„Животот е прекрасен“ во МНТ за Светскиот ден на театарот – 27ми март

Македонскиот народен театар ќе го даде својот придонес кон одбележувањето на 27 март – Светски ден на театарот – со изведбата на претставата „Животот е прекрасен“ од Николај Ердман во режија на Александар Морфов. Самиот режисер за претставата еднаш рече ...

Повеќе »

Гостување на Српско народно позориште со „Духот кој оди“ во МНТ

На големата сцена на Македонскиот народен театар на 18 февруари ќе гостува Српско народно позориште од Нови Сад со претставата „Духот кој оди (Патот на Прометеј)“, поставена според текстот на Дејан Дуковски во режија на Александар Поповски. Премиерната изведба на ...

Повеќе »

На 18 декември премиера на претставата Галеб во МНТ

Македонски народен театар ја најавува премиерата на претставата „Галеб“ од А.П. Чехов во режија на Нина Николиќ. Премиерата на претставата ќе се одржи на 18 декември, во 20 часот, на големата сцена во МНТ. Станува збор за трето поставување на ...

Повеќе »

Во МНТ на 4 декември ќе гостува Београдско драмско позориште со претставата „Зојкиниот стан“

На големата сцена во Македонскиот народен театар на 4 декември, со почеток во 20 часот, ќе гостува Београдско драмско позориште со претставата „Зојкиниот стан“, трагична фарса на Михаил Булгаков поставена во режија на Наташа Поплавска. Претставата носи возбудлив спој на ...

Повеќе »

Скопје сити мол и МНТ ги вратија посетителите низ времето на театарот (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Низ изложбата на театарски експонати, Скопје сити мол во соработка со МНТ нè врати низ времето и ни ја покажа моќта на театарот. Враќајќи нè  дури 73 години наназад, во време кога била изведена првата театарска претстава во Македонскиот народен ...

Повеќе »