Tag Archives: мода

Црвен тепих: Најубаво облечени мажи на Канскиот филмски фестивал

Веќе пишувавме за креациите на глумиците и моделите на Канскиот филмски фестивал, но не треба да ги заборавиме ни господата. И годинава, машката мода на црвениот тепих не не разочара, а можевме да видиме од строги до лежерни модни комбинации, ...

Read More »

И домашните миленици ја следат модата со Fashionable Pets Mkd

Јулија и Fashionable Pets Mkd имаат невообичаено, ама многу слатко хоби. Имено, ги дотеруваат домашните миленици со супермодерни парчиња облека кои освен естетска функција служат за заштита од различни непогодни временски услови.  Со ова хоби Јулија почнала да се занимава ...

Read More »

Улична мода: Како би можеле да се дотерате за новогодишните забави

Доволно е само едно светкаво парче облека, чевли со штрас или специфичен моден додаток за да внесете свеченост во изгледот. Балон сукњите и фустаните се совршени за ваквите свечени пригоди, плишот и тантелата исто така. Драматичните детаљи се подеднакво добредојдени, ...

Read More »

А темата на Мет-гала 2016 е…

Вечерта на модата на Метрополитан музејот позната како Мет-гала е веќе закажана за 2-ри мај 2016 година. И како и секоја година, за оваа вечер на модата и ѕвездите поставена е и тема на облекување. Убавите фустани кои се носат ...

Read More »

Винтиџ вежби за цврста задница и витки нозе (ВИДЕО)

Видео кое ќе ви го обликува „спуштениот“ задник и совршено ќе ги обликува и ослабе бедрата. Вежбите се одличен избор доколку имате вишок масни наслаги на стомакот особено во долниот дел, под папакот. Практикувајте ги овие вежби секојдневно во текот ...

Read More »

Мода која ја носиме: Што погодија дизајнерите од 1939 година

Прогнозите на модните дизајнери од 1939 година во многу нешта се исполнија. Погодија, на пример, дека ќе се носат чевли со полна пета, проѕирни материјали, но и мобилни телефони. Некои од најпознатите американски дизајнери во 1939 година гласно размислувале што ...

Read More »

100 години мода претставени во две минути

Сетете се што сте носеле пред десеттина години, а пред дваесет? Видеото ги претставува сите модни трендови во изминатите 100 години во само две минути. Видеото започнува со модата во 1910 година, потоа продолжува со изгледот инспириран од Гетсби, преку ...

Read More »

Кратка историја на полка точките: од знаци за болест до симболи на женственост

Полка точките биле модерни уште пред да станат хит на бикините на раскошните девојки од 50-те години. Во средновековна Европа, кога украсената облека и жакардот беа ткаенини за богати и благороднички семејства, на полка точките се гледало како на нешто ...

Read More »

Модата е муза, мора да ја заведете!

Насловот е само една од бројните реченици за модата изговорени од Ана дело Русо. А речиси и да нема позната личност која не се позанимавала, барем еднаш, со темата мода и стил. Еве го нашиот избор на 25 реченици од ...

Read More »

Мелита влезе во модните води

Водителката Мелита Ракичевиќ вечерва ќе го промовира својот, како што таа го нарекува, фешн бренд.   Продавницата се наоѓа во Дебар Маало (дијаголнално од кафулето „Кала“), а за каква модна марка станува збор ќе се види на отворањето закажано за ...

Read More »