Тег архиви: Моден викенд Скопје

Fit Family дел од Моден Викенд Скопје

Тренд во светот, а сега достапен и кај нас – Fit Family модерно студио за слабеење и здрав живот единствено во Скопје каде вежбаме под инфра црвени лампи, е дел од дваесетото јубилејно издание на Моден Викенд Скопје.  Fit Family продолжува со ...

Повеќе »

Програма на Моден викенд Скопје, почнува денес

Денес почнува Модниот викенд Скопје, под слоганот – 10 години заедно, приказната продолжува. Честа да го овтори Модниот викенд ѝ припадна на модната дизајнерка Ирина Тошева, која воедно има и најголем број на учества на овој најголем моден настан кај ...

Повеќе »

Обединета Европа на 19. Моден Викенд Скопје

Шоу-рум со ексклузивни парчиња од дваесет и осум претставници на седумнаесет различни земји, гостување со изложба на наградувана платформа за концептуален дизајн, како и ревиски претставувања на колекциите од млади и етаблирани имиња во земјата и регионот, сочинуваат само дел ...

Повеќе »

Заврши модниот викенд, оваа година со фокус на екологијата и здравиот живот

Заврши осумнаесеттото издание на „Моден викенд Скопје“ кој оваа година стави акцент на проектот „Модата како дел од екосистемот“. Одржлива приказна, на создавањето одржлив моден дизајн од текстилен отпад и на наоѓањето најсоодветен начин за повторна употреба на текстилот, потврдувајќи ...

Повеќе »

Заврши Моден викенд Скопје (ФОТОГАЛЕРИЈА)

„Error Kolektiv“, Сара Реџиќ и Александра Јовановска за крај на есенскиот Моден викенд Скопје Со ревиите на „Error Kolektiv“, Сара Реџиќ и Александра Јовановска во „Скопје Мериот Хотел“ вчеравечер заврши осумнаесеттото издание на Моден викенд Скопје за сезоната есен-зима 2018/2019. ...

Повеќе »

„Милион милји време“ за старт на Моден викенд Скопје

Со јубилејната колекција „Милион милји време“ на познатата дизајнерка Лидија Георгиева, вчеравечер започна осумнаесеттиот Моден викенд Скопје, за прв пат на ексклузивната локација „F.A.M.E.’S“. По повод 20 години од создавањето на брендот Георгиева ја претстави роденденската колекција за која вели ...

Повеќе »

Колекција Celia: Новите модни парчиња се нетипични за досегашната работа на Росица Мршиќ

Дизајнерката Росица Мршиќ ја претстави најновата колекција наречена „Celia“ вчеравечер во Центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“, во организација на Моден викенд Скопје. Модните креации кои се инспирирани од портретите на Силија Биртвел насликани од познатиот англиски уметник Дејвид ...

Повеќе »

Заврши 17. Моден викенд Скопје за сезоната пролет-лето 2018

Последната вечер на седумнаесеттиот Моден викенд Скопје публиката виде пет ревии на 01 април во Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Скопје. Вечерта започна со ревијата на младата дизајнерка Сара Реџиќ, која го потпишува брендот „Sari Gi“ и ...

Повеќе »

Вчеравечер започна Моден викенд Скопје: Погледнете што се случуваше на првиот ден

Модниот викенд за сезоната пролет-лето 2018 го отвори заедничката ревија на Роберт Ивановски поддржан од „Arthurs“ и дизајнерката Евгенија Зафировска вчеравечер во Националната и универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“-Скопје. Дизајнерот Роберт Ивановски за својата најнова колекција „The garden of earthly delights“ ...

Повеќе »