Tag Archives: Нова година

Верувања: Зошто се носи црвена долна облека на новогодишната ноќ

Сигурно сте слушнале за верувањето дека на новогодишната ноќ би требале да носиме црвена долна облека бидејќи тоа ќе ни донесе среќа во новата година. Но од каде е ова верување? Станува збор за верување кое потекнува од Италија, но ...

Read More »

15 „направи сам“ идеи за празнично декорирање на трпезата (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Деновите до Новата година и Божиќ веќе се бројат, а многумина размислуваат за оригинално украсување на трпезата во духот на Новата година и Божиќ. Пријатна атмосфера на трпезата може да создадеме едноставно и евтино, со малку имагинација и труд. Ако ...

Read More »

6 луѓе на кои треба да им простите пред Нова година

Се ближи крајот на 2018 година и време е да размислиме за луѓето на кои треба да им простиме пред да влеземе во новата година. На родителите Секако дека не биле совршени во изминатата година, но кој е совршен? Веројатно ...

Read More »

Новогодишна колекција од New Yorker

New Yorker има предлози како да се дотераме за новогодишните и божиќните празници.  Во центарот на вниманието во празничната колекција на оваа модна марка се плишот, светкавите материјали и проѕирните ткаенини. Сеприсутни се гламурните детаљи, а не е запоставена но ...

Read More »

Вака изгледа новогодишната колекција на IKEA (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Летото сеуште календарски не е завршено, но Икеа веќе размислува за зимските празници. Популарната марка Икеа веќе го објави зимскиот каталог во кој ја претставува и празничната колекција – божиќна и новогодишна. Атмосферата на празниците за оваа година, дизајнерите на ...

Read More »

Што се јаде за новогодишната ноќ во земјите низ светот

Во поголем дел од светот се прославува Новата година. Иако прославата секаде не се случува во ист ден, обележувањата се слични и обично содржат религиозни елементи и традиционална кујна. Австралија Поголем дел од Австралијанците новогодишните празници ги минуваат со семејствата ...

Read More »

Балкански верувања – Што ни носи среќа во Новата година

За разлика од некои други земји, кај нас нема некои екстремни обичаи за Нова година. Но затоа пак постојат различни верувања за тоа што би ни донело среќа во Новата година Не е точно утврдено од кога се прославува Нова ...

Read More »

Брошевите како совршен новогодишен подарок: Најубавите ги најдовме во MISS SPICE ACCESSORIES

Тој прекрасен „мал украс“ кој најчесто го носиме на реверот од палтото или џемперот – брошот, може да биде највпечатлив новогодишен подарок за вашите најблиски, но и за вас самите. Предноста на брошот не е само во тоа што ја ...

Read More »

Новогодишна трпеза: Рецепт за совршено прасечко печење

За љубителите на прасечкото месо на новогодишната трпеза, еве еден корисен рецепт како да го подготват како професионалци. Намирници – Прасечко месо (2,3, 4 кг), плешка со ребра, бутче. Сол, 100 мл масло, 500 мл пиво, 30 грама маргарин. Подготовка ...

Read More »