Тег архиви: паста

Паста карбонара на наполитански начин

Штом ја пробате ќе ја ставите на вашата омилена гастро листа. Намирници – 300 грама тестенини, 1 тиквичка, 8 листови сланина, 4 јајца, 1 дл кравјо млеко (полномасно), 200 грама гауда (полномасна), 2 лажици маслиново масло. Подготовка Сварете ги тестенините, ...

Повеќе »

Највкусни тестенини со тиквички

Заборавете на комлицираните шпагети болоњезе или други тешки сосови. Тиквичките се најдобри пријатели на љубителите на италијанската кујна кои немаат многу слободно време. Потребни намирници – 1 килограм тиквички, 1 главица кромид, 2-3 чешниња лук, неутрална павлака, сол, црн пипер, ...

Повеќе »

Паста карбонара со тиквички и сланина

Летно јадење кое штом го пробате ќе го ставите на вашата омилена гастро листа. Намирници – 300 грама тестенини, 1 тиквичка, 8 листови сланина, 4 јајца, 1 дл кравјо млеко (полномасно), 200 грама гауда (полномасна), 2 лажици маслиново масло. Подготовка ...

Повеќе »

Шпагети во корнет: по италијанскиот тренд лудуваат и њујоркчаните

  Шпагетите се првата италијанска храна која некогаш се продавала на улиците, а оттаму полека се префрлила на масите во рестораните. Старата мода на јадење шпагети и воопшто тестенини на улица, неодамна прво ја вратија неколку киосци и ресторани за ...

Повеќе »