Tag Archives: патувања

Неапол, љубов моја!

Добар дел од италијанската аристократија потекнува токму од Неапол. Во овој град, и денес, речиси нема дете кое не учи да свири на клавир, речиси нема господин кој не оди во берберница да си ја среди брадата, и речиси нема ...

Read More »

Го видовте ли тоа што го фотографиравте на патувањето?

Претпоставуваме, заминувате на одмор. А со вас го носите и вашиот паметен мобилен телефон. И до тука е се супер, или барем во ред, освен… Просечниот патник на 21. век, отуѓен од себе и другите, не умее веќе да се ...

Read More »

Во соба со Климт, Лихтенштајн и Харинг

Со фантастична локација на брегот на езерото Гарда, хотелот Бела Рива е сместен во историска вила која датира од почетокот на 20 век. Неодамна беше подложен на темелна реконструкција и модернизација, па денес овој бутик-хотел со пет ѕвездички нуди сместување ...

Read More »

Летна дестинација: 15 причини зошто да заминете во Апулија, јужна Италија

Прекрасната област Апулија ја претставува самата „штикла“ на италијанската карта која изгледа на чизма, сместена во јужна Италија, и толку е живописна што изгледа како да е насликана. До Апулија може да стигнете наједноставно со траект од Драч, или пак ...

Read More »

Дестинација Портофино: Тука не смеете да ја смените бојата на куќата, не смеете ни прозорче да додадете

Италијанското гратче Портофино е бисер на италијанската Ривиера ди Леванте кое од 1950 година е свртилиште на светската елита, иако како луксузна дестинација на Италијанците било познато уште од многу порано.

Read More »

Лирично сместување во срцето на Истанбул: Лир Резиденс

Тука престојот е задоволство, како музика…   На само неколку чекори пеш од плоштадот Таксим, во Истанбул, на крајот на сокакот број 38, се наоѓа „Лир Резиденс“ сместен во познатиот историски објект кој некогаш бил дом на големиот музичар Јорго ...

Read More »

Најдобра летна дестинација за вашиот хороскопски знак

Ако сте во дилема за дестинација за ова лето, прочитајте го нашиот хороскоп и бидете сигурни дека ќе го одберете местото кое точно ви одговара на вашиот карактер. Овен Овните сакаат авантура и уживаат во необични нешта како што е ...

Read More »

Патувања: Шарм имаше, ама шеик не бендисав

Ако сакате некого да убедите дека сте поминале луксузен одмор можете да се извадите на фотографиите од хотелот во кој сте биле сместени. Сепак, искрениот одговор би бил дека одморот ви бил егзотичен, зашто бездруго егзотиката тука ќе ја најдете ...

Read More »