Тег архиви: перење

Краток водич за перење и сушење на плетена и волнена облека

Волната е многу удобна и топла за носење во текот на студените денови. Плетените туники, фустани, блузи и џемпери се дел од зимската гардероба, но со оглед на тоа што се чувствителни на перење, на сушење, но и на чување ...

Повеќе »

Како правилно да го исперете џемперот без да се стесни или расипе

Без разлика дали се волнени или од кашмир, или пак комбинирани, на џемперите не им е местото за перење меѓу другата облека и бараат поголемо внимание. Во домашни услови може да перете џемпери од волна, акрил, памук, па дури и ...

Повеќе »

Како да ја сочувате белата облека – бела

Ја сакаме белата облека особено во текот на летото. Речиси ништо не може да изгледа толку елегантно како белиот костум, толку практично како белата памучна маичка, толку „летно“ како белиот долг фустан, толку нежно како белото џемперче или пак, толку ...

Повеќе »

Џинсот не треба никогаш да се пере, така тврдат познавачите

Колку и да ви звучи ова нехигиенски, познавачите тврдат дека џинсот на треба да се пере. Една модна новинарка која пишува за „Вог“ отвори големо прашање и покрена лавина на реакции, со написот во кој тврди дека фармерките не треба ...

Повеќе »

Како правилно да го исперете костимот за капење за подолго да трае

Квалитетните костими за капење не се евтини, па доколку сакате подолго костимот да ви трае треба и соодветно да се грижите за него. Еве неколку значајни совети. Исперете го рачно со благ детергент Најдобар начин да го исперете костимот е ...

Повеќе »

Во 4 чекори: Како да ги „светнете“ белите извалкани патики, како нови!

Можеби ве советувале дека не е многу паметна идеја да купите бели платнени патики, бидејќи брзо се валкаат и на нив се познава секоја дамка, но ја разбираме вашата страст кон белата боја. Треба само да знаете како правилно да ...

Повеќе »