Тег архиви: пилешко

Пилешко во сос од печурки со пармезан

Викенд-ручек на кој никој не може да му одолее. За да го подготвите пилешкото месо во сос од печурки потребно е – 4 парчиња пилешко месо (може да е стек, или копан), 1 сечкан кромид, 150 грама свежи печурки, 3 лажички ...

Повеќе »

Совршено пилешко на кинески начин

Пилешкото месо е најнискокалорично во споредба со другите, а пикантната кинеска кујна се повеќе станува тренд во светот. Ако ви е преку глава од обично пилешко месо, варено, динстано, печено, пржено…еве еден прекрасен рецепт. Една порција од овој специјалитет содржи ...

Повеќе »

Макарони со пилешко во доматен сос

Брзо и популарно италијанско јадење кое ги задоволува вкусовите и на најпребирливите. Потребни намирници – 200 грама макарони, 450 грама пилешко бело месо, 1 зелена пиперка, 1 црвена пиперка, 600 мл пасирани домати, 60 грама крем сирење, 150 грама моцарела, 70 ...

Повеќе »

Пилешко со мед и лимон

Вкусно јадење кое се подготвува за помалку од половина час. Од намирници потребни се – 4 пилешки стека, 2 лажици путер (солен),  лажици мед, сол, мелен пипер, 1 лимон, 1 лажица рузмарин, 2 лажици сечкан магдонос. Подготовка Ставете пилешки стек ...

Повеќе »

Пилешко со кикиритки

Уживајте во беспрекорната комбинација на вкус на пилешко месо сочно подготвено со кикиритки. За да го подготвите овој специјалитет потребно е – 350 гр. пилешки гради, 50 гр. кикиритки без луспа,1 луто пиперче, 1 праз, 2 лажички густин, 3 лажици ...

Повеќе »