Тег архиви: пита

Американска пита од тиква

  Американската пита од тиква во САД и Канада особено се подготвува за божиќните и новогодишните празници или за прослави. Погдответе ја едноставно оваа превскусна есенска и зимска пита. Намирници – 500 грама тиква, 300 грама брашно,100 грама маргарин, прстофат ...

Повеќе »

Вкус на есента: Тиквеница, пита од тиква и сирење

Дочекајте ја есента со сите сетила, а домашната трпеза разубавете ја со вкусна Тиквеница. Намирници за тестото – 500 грама брашно, малку сол, малку масло, малку млака вода. За филот – 1 парче тиква, 3 јајца, 500 грама младо сирење, ...

Повеќе »