Тег архиви: пиво

Божиќно прасечко во пиво

За уште повкусна божиќна трпеза подгответе го крцкавото прасечко како вистински гастрономски мајстор! Намирници – Прасечко месо (2,3, 4 кг), плешка со ребра, бутче. Сол, 100 мл масло, 500 мл пиво, 30 грама маргарин.  Подготовка – Парчето месо измијте го ...

Повеќе »

Божиќно прасечко во пиво

За уште повкусна божиќна трпеза подгответе го крцкавото прасечко како вистински гастрономски мајстор! Намирници – Прасечко месо (2,3, 4 кг), плешка со ребра, бутче. Сол, 100 мл масло, 500 мл пиво, 30 грама маргарин. Подготовка – Парчето месо измијте го ...

Повеќе »

Толку крцкаво, толку вкусно! Свинско печење во пиво

За да го подготвите овој специјалитет според оригиналниот стар рецепт потребно ви е – 1 килограм свинско месо со кожа (од плешка или бут), 2 средни главици неизлупен кромид, сол и малку црн пипер, 3 чешниња лук, 2 лажици ким, ...

Повеќе »

Новогодишна трпеза: Крцкаво свинско месо во црно пиво

Толку крцкаво, толку вкусно! За да го подготвите овој специјалитет според оригиналниот стар рецепт потребно ви е – 1 килограм свинско месо со кожа (од плешка или бут), 2 средни главици неизлупен кромид, сол и малку црн пипер, 3 чешниња ...

Повеќе »

Шаран во пиво – рецепт за летно уживање

Подгответе ја рибата на вистински начин и уживајте во совршениот ручек. Од намирници потребни се – 1 килограм исчистен шаран (без глава), сол, црн пипер, 1 лажица путер или маргарин, 1 главица кромид, сечкан магдонос, ½ страк ситно сечкан праз, ...

Повеќе »

Пиво наместо регенератор за коса

Регенераторот за коса е прилично нов изум. Пред да биде измислен, пивото служело како регенератор. Иако днес на пазарот постојат стотици различни регенератори кои нудат посебни формули за нега на коса, ви препорачуваме да го пробате стариот трик со пивото. ...

Повеќе »

Пивото може да е екстравагантно? Да, ако е од тартуфи!

Постојано на светскиот пазар се појавуваат нови пива, но познатиот производител на тартуфи од Тоскана, Савини Тартуфи, претстави едно многу оригинално пиво. Пивото наречено Гринта има вкус на тартуфи и содржи 5 % алкохол. Четири генерации на семејството Савини се ...

Повеќе »