Tag Archives: почина

Збогум на дизајнерот на чевли, Серџо Роси

Италијанскиот дизајнер на чевли Серџо Роси почина на 85 годишна возраст. Позитивен на коронавирус, славниот дизајнер на чевли Серџо Роси почина во болницата Буфалини во Чесена, каде што беше хоспитализиран цела недела. Коронавирусот не избира дали си славен или не. ...

Read More »

Збогум, Неда Арнериќ

Српската глумица Неда Арнериќ почина во Белград на 67-годишна возраст, јавуваат српските медиуми. Беше една од најголемите филмски диви во поранешна Југославија. Глумела во над 110 филмови и телевизиски улоги, остварила над 40 театарски претстави, а никогаш не заврила академија ...

Read More »

Збогум, Карл Лагерфелд

Креативниот директор на Шанел, модниот гениј Карл Лагерфелд, со недели наназад не се чувствувал добро, поради што и пропуштил неколку ревии. Прочуениот дизајнер почина на 85-годишна возраст. Да се потсетиме на неговиот живот и дело. Карл Ото Лагерфелд никогаш не ...

Read More »

Почина тивката дама на македонското актерство, Љупка Џундева

-Со голема болка и огромно жалење ја споделуваме веста за смртта на актерката Љупка Арсова Џундева (1934-2018), тивката дама на македонското актерство. Комеморацијата за актерката Љупка Арсова Џундева ќе се одржи на 11 декември (вторник), во 12 часот, на големата ...

Read More »

Збогум, Бернардо Бертолучи

Еден од најголемите филмски режисери на денешницата, Бернардо Бертолучи, почина утрово, на 77 годишна возраст. Бертолучи е познат по филмовите „Конформиста“(1970), „Последното танго во Париз“(1972), „Дваести век“(1976), „Последниот кинески цар“(1987), „Малиот Буда“(1993), „Украдена убавина“(1996) и „Сонувачи“(2003). Италијанскиот режисер во 1987 ...

Read More »

Збогум, Арета Френклин

На 76-годишна возраст, почина кралицата на соул музиката, Арета Френклин. По неодамнешната вест дека soul дивата е хосипитализирана во Детроит, денес стигна веста дека не напуштила Арета Френклин. Легендарната пејачка која е единствена жена во “Rock and Roll Hall of Fame”, водеше ...

Read More »

Збогум, Кејт Спајд!

Моднaтa дизајнерка Кејт Спајд го нашушти овој свет на 55 годишна возраст. Шокантната вест која вчера пристигна од американските медиуми наведуваше дека прочуената дизајнерка извршила самоубиство. Почина дизајнерката на весели и шарени чанти, женски модни додатоци и чевли дизајнирани во ...

Read More »

Почина истакнатиот британски физичар Стивен Хокинг

Истакнатиот британски теоретски физичар Стивен Хокинг почина на 76-годишна возраст,во својот дом во Кембриџ, објави неговото семејство. „Длабоко жалиме што нашиот драг татко почина. Беше голем научник и извонреден човек чија работа и дело долго ќе живее“, порачале неговите деца ...

Read More »

Збогум, Живанши!

Прочуениот француски моден дизајнер, Убер де Живанши, кој го дизајнирше славниот „мал црн фустан“, почина на 92-годишна возраст. Живанши е заслужен и за препознатливот стил на трите модни икони – Одри Хепберн, Грејс Кели и Џеки Кенеди. Таткото на Живашни ...

Read More »

Збогум, Азедин Алаја

Модниот дизајнер Азедин Алаја засекогаш ќе остане запаметен како голем уметник со порака. Во 77-та година од животот почина Азедин Алаја, дизајнерот со туниско потекло, чии женствени и префинети креации ги обожаваат жените ширум светот. Беше еден од ретките дизајнери ...

Read More »