Тег архиви: поглед од ложа

Анти-упатства за новогодишна шминка

Веројатно веќе си одбравте парчиња гардероба, а на ред доаѓа и шминката. Па нели треба да се пречека новата година?! Најголем проблем во таа ноќ може да ви направи, ете баш таа маска на лицето. Особено при срдечните бакнувања пред, ...

Повеќе »

Како се заслужува „титулата“ модна икона

Знаевте ли дека со терминот „модна икона“ не треба да си играте? Сајтот „Стајл.ком“ инцираше широка Интернет дебата на оваа тема кога уредничката Маја Сингер се побуни против Бијонсе и Кејт Мидлтон како модни икони. По долгите дискусии кои траеја ...

Повеќе »

Прекрасната Меди Зиглер. Ох, забораваме ли дека има само 12 години?

По неверојатниот успех на спотот на Сиа во кој Меди Зиглер танцува, таа продолжи да ги освојува срцата на фановите (буквално од сите генерации, од деца до возрасни), да ги освојува страниците на списанијата, од Тин Вог до популарните модни ...

Повеќе »

Дали навистина го видовме тоа што го фотографиравме?

Просечниот патник на 21. век, отуѓен од себе и другите, не умее веќе да се релаксира и да ужива во своето патување. Кога всушност и да се релаксира кога од двонеделното патување просечно се носат околу илјада фотографии? Останатото време ...

Повеќе »

Водич за живот: да го вратиме во мода писмото од Маркес!

„ Кога Бог би ми подарил парченце живот, би се облекувал едноставно, повеќе би стоел под сонцето, оставајќи го отркиено не само телото туку и душата“. Текстот пред вас се појави на Интернет во 2001 година, непосредно пред славниот писател ...

Повеќе »

Натни ги тие штикли и, шетај!

Момци, крајно време е да се прегрупираме, да ги збиеме редовите и да тргнеме во против напад.  Не сте под пресинг? Зарем не гледате дека тие играат по цел терен, ни дишат во врат и не ни даваат да живееме. ...

Повеќе »

Убавината е минлива категорија. Стил, е тоа е веќе нешто!

Во облекувањето, во однесувањето и воопшто, во животот, велиме дека некој има стил кога прави нешто што му е својствено само нему, макар истото и не им се допаѓало на сите. Убавината е минлива категорија. А кога станува збор за ...

Повеќе »

Графитите остануваат во мода: Вие имате весници, ние ѕидови!

За графитите, духот на градот и старата школа. Историјата на графитите почнува на крајот на 60-те години во Њујорк, кога едно момченце, Хулио, го испишува својот „печат“ Хулио 204 на метроата. Во 70-те години еден нов тинејџер, Таки, исто така ...

Повеќе »

Милион фунти за Икс-фактор! Рита Ора рече: Не, благодарам!

Не дека не ги почитува парите, но Рита Ора предност им дава секогаш на вредностите. За кусо време стана ѕвезда од А-листата, а не беше така одамна кога ја запознавме, во 2012 година, преку нејзиниот албум Ора. Следуваа и договори ...

Повеќе »