Tag Archives: портокал

Смути од портокал и ѓумбир за подигнување на имунитет

Ви здодеа да пиете сок од портокал наутро? Пробајте го ова енергетско смути кое, меѓу другото, ќе ве заштити од настинките во студениве денови. Потребни намирници – 75 мл цеден сок од портокал, 1 мала лажичка ѓумбир во прав, 1 ...

Read More »

Чоколаден колач со портокал и цимет, се топи во уста!

Познато е дека чоколадата и портокалот одлично се надополнуваат, а особено ни изгледаат примамливи овие вкусови за време на зимските денови. И ако на тоа додадеме уште цимет – пред нас имаме совршен колач. За тестото – 3 јајца, 80 ...

Read More »

Посни бомбици од бадеми и портокали

Ви требаат идеи за посни слатки? Еве една прекрасна која се подготвува брзо и без да сте вешти во кујната. Потребни намирници – 4 портокали, 150 грама бадеми (плус 100 грама бадеми за тркалање на бомбиците), 150 грама шеќер, 1 ...

Read More »

Зимски колач од чоколада, портокал и цимет

Познато е дека чоколадата и портокалот одлично се надополнуваат, а особено ни изгледаат примамливи овие вкусови за време на зимските денови. И ако на тоа додадеме уште цимет – пред нас имаме совршен колач. За тестото – 3 јајца, 80 ...

Read More »

Домашна маска за лице од портокал – совршена за студените денови

Студените денови, воздухот и ветерот придонесуваат за сушење на кожата. Во претстојната сезона на кожата и треба специфична нега, а тоа може да го постигнете и на природен начин со употреба на портокал. За да ја смирите кожата во студените ...

Read More »

Посни ситни колачиња: Бомбици со бадеми и портокал

Здрави бомбици со бадем и овошје од кои секогаш бараме репете. Потребни намирници – 4 портокали, 150 грама бадеми (плус 100 грама бадеми за тркалање на бомбиците), 150 грама шеќер, 1 јаболко. Подготовка Измијте ја добро кората од портокал, исчистете ...

Read More »

Што е поздраво за појадок – цеден сок или млеко?

Одговорот го дадоа научниците во најновото истражување. Сокот од портокал содржи околу 110 калории и ќе ве снабди со дневна доза на витамин Ц и антиоксиданси. Но поголема доза од сок од портокал придонесува за оштетување на усната шуплина и ...

Read More »

Нутритивни вредности на сокот од портокал

  Сокот од портокал претставува најосвежителен пијалак коj нуди голем број здравствени придобивки и има позитивно влијание врз целиот организам. Редовното консумирање на 100% сок од портокал, особено наутро, резултира со воспоставување баланс на метаболизмот и забрзување на дигестивниот систем. ...

Read More »

Колку е здрав сокот од портокал?

  Утрото започнува со појадокот, а сокот од портокал претставува додаток на оброкот со кој се постигнува комплетна балансираност во внесот на потребните витамини и хранливи материи. Како симбол за свежина, консумирањето на 100% сок од портокал наутро нуди големи ...

Read More »

Боење на велигденски јајца на природен начин со овошје и зеленчук

Како да добиете убави велидгенски јајца без да употребите боја за вапцање. Жолта – Во половина литар вода  варете кора од портокал или лимон, а може и само во водата да додадете куркума, листови од крушка или морков (од морков ...

Read More »